Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Właściciel Walutomatu dostał licencję KNF

Spółka Currency One to kolejny kantor internetowy, który dostał zgodę Komisji Nadzoru Finansowego na prowadzenie działalności jako krajowa instytucja płatnicza

Currency One to właściciel dwóch dużych serwisów wymiany walut w internecie: Walutomat oraz Internetowykantor.pl. Zezwolenie udzielone dziś przez KNF obejmuje prowadzenie rachunków płatniczych, na które spółka może przyjmować wpłaty klientów, wykonywanie transferów pieniężnych z tych rachunków oraz wydawanie kart płatniczych.

Przeczytaj także: Zakupy internetowe najczęściej robicie w poniedziałek

Uzyskanie licencji przez Currency One nie zmienia sposobu działania spółki. W praktyce oznacza jednak, że środki powierzone jej przez klientów leżą na oddzielnych kontach i są wyłączone z masy upadłościowej przedsiębiorstwa.

Currency One nie jest pierwszym właścicielem kantoru internetowego, który uzyskał licencję KIP. Wcześniej KNF zezwoliła na działanie w tym zakresie firmie Conotoxia, należącej do tej samej grupy kapitałowej co Cinkciarz.pl. Kantor ten na mocy umowy agencyjnej będzie mógł z tej licencji korzystać.

Tymczasem do laski marszałkowskiej wpłynął poselski projekt nowelizacji ustawy Prawo dewizowe, którego celem jest regulacja zasad funkcjonowania kantorów internetowych. Na mocy ustawy kantory internetowe będą musiały uzyskiwać wpis w rejestrze działalności kantorowej prowadzonym przez Narodowy Bank Polski.

Przeczytaj także: Paczkę nadaną na Poczcie odbierzecie w Żabce

Nowe przepisy stanowią także, że właściciel e-kantoru będzie zobowiązany do informowania swoich klientów o ryzyku jakie wiąże się z wymianą walut, swoim wynagrodzeniu czy miejscu składania ewentualnych reklamacji. Zabronione natomiast będzie przetrzymywanie przez kantor pieniędzy pochodzących z wymiany walut.

KNF udzieliła dziś także zezwolenia na prowadzenie działalności jako KIP jeszcze innej spółce z branży płatniczej – waluciarz.pl. Firma ta dostała pozwolenie na prowadzenie działalności w zakresie przekazów pieniężnych.

KATEGORIA
E-COMMERCE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies