Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Młodsi mają lepiej, ale do czasu. Po 26. roku życia możecie się zdziwić na widok wyciągu z konta

Niższe ceny za usługi finansowe dla osób młodych to dziś rynkowy standard. Warto jednak poznać cennik banku, by po kolejnych urodzinach nie być zaskoczonym prowizjami

Jeszcze kilka lat temu banki w Polsce często oferowały konta specjalnie dla studentów, czyli młodych, ale pełnoletnich już osób, podobnie jak np. dla seniorów. Potem rynek poszedł jednak w prostotę i ujednolicenie oferty a dziś kont studenckich jest dużo mniej. Choć nadal się zdarzają, a za przykład niech posłuży PKO Konto dla Młodych. Dużo popularniejsze są jednak rachunki standardowe, w ramach których osoby w wieku do 26 lat płacą mniej.

Przeczytajcie także: Co to jest blockchain

Banki oferują młodym lepsze warunki, bo to w tej grupie jest najwięcej osób, które dopiero trzeba "ubankowić". Ich serca trzeba jednak czymś podbić. Bankom to się opłaci, bo jest spore prawdopodobieństwo, że "upolowany" klient zostanie z nimi na lata. Zwłaszcza, że Polacy niechętnie przenoszą rachunki, a do tego procedura taka wiąże się z wieloma niedogodnościami, np. z koniecznością zmiany numeru konta u pracodawcy czy numeru karty w serwisach streamingowych.

Przeczytajcie także: Jak bezpiecznie korzystać z bankomatu

Poniżej znajdziecie krótki przewodnik po kontach, oferowanych przez banki młodym osobom na szczególnych warunkach. Pamiętajcie jednak, że premiowanie niższymi kosztami ma też swoją ciemniejszą stronę. Szczerze zachęcam młodzież, by zajrzała do tabeli opłat i prowizji i sprawdziła, czy i dlaczego za konto, kartę czy transakcję w bankomacie nie płaci. Zwykle po ukończeniu 26. roku życia preferencyjne warunki się kończą, a banki nie spieszą się z informowaniem o tym klientów. Wówczas mogą pojawić się niepotrzebne koszty.

Alior – Konto Jakże Osobiste
Dla osób, które nie ukończyły 26 lat, rachunek jest bezwarunkowo darmowy. Dla pozostałych konto jest bezpłatne tylko przy jednorazowym wpływie min. 1500 zł w danym miesiącu.

BGŻ BNP Paribas – Konto Maksymalne
Karta jest zawsze darmowa dla osób, które nie ukończyły 26 lat, starsi w celu uniknięcia opłaty w kolejnym miesiącu muszą wydać m.in. 300 zł bezgotówkowo plastikiem. Dokładnie tak samo jest w ramach innych rachunków pozostających wyłącznie w obsłudze (już nie w ofercie) – Konta Praktycznego i Konta Dobrze Dobranego. W nich od wieku uzależniona jest też opłata za rachunek – dla osób do 26. roku życia prowadzenie jest zawsze bezpłatne, dla starszych tylko przy wpływach min. 1000 zł miesięcznie.

BZ WBK – Konto Jakie Chcę
Dla osób, które nie ukończyły 26 lat, wypłaty z bankomatów za granicą kosztują 5 zł (a od 8 sierpnia będą darmowe) – zaś starsi klienci płacą za nie 10 zł. Ponadto dla młodych wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce oraz wypłaty cashback są darmowe, starsi płacą za takie usługi kolejno 5 zł i 1,50 zł (mogą wykupić miesięczny abonament za 7 zł). Również transakcje w oddziałach BZ WBK (np. zlecone przelewy, wypłaty gotówki) są dla młodszych tańsze – 5 zł vs. 10 zł.

Getin – Konto Proste Zasady
Brak opłaty za konto dla klientów, którzy nie ukończyli 26. roku życia. Pozostali muszą dokonać min. jednej transakcji bezgotówkowej w miesiącu.

ING Bank Śląski
Większość rachunków bank oferuje z preferencyjnym warunkiem obniżającym do zera opłatę za kartę debetową. Dla osób w wieku 18-26 lat karta do konta jest bezpłatna przy transakcjach bezgotówkowych na kwotę min. 200 zł. Dla starszych warunek "darmowości" to min. 300 zł.

mBank – eKonto m
Dla osób w wieku 25 lat i więcej – konto darmowe przy wpływach min. 1000 zł w miesiącu. Dla młodszych klientów brak takiego wymogu.

Pekao – Konto Przekorzystne
Dla osób, które nie ukończyły 26 lat, rachunek jest bezwarunkowo darmowy, również bez dodatkowych warunków darmowe są wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie. Dla starszych prowadzenie konta, dwie pierwsze wypłaty z obcych bankomatów w Polsce i wszystkie za granicą są darmowe przy wpływach m.in. z tytułu wynagrodzenia w poprzednim miesiącu oraz min. jednej transakcji bezgotówkowej kartą.

A ja na zakończenie dodam tylko, że jeśli od kogoś bank pobierze opłatę za usługę, która jeszcze niedawno była darmowa (ze względu na wiek), to warto napisać prośbę – choćby poprzez skrzynkę w systemie bankowości internetowej – o zwrot pieniędzy. To nic nie kosztuje, a bankom zdarza się, i to wcale nie tak rzadko, przychylić do takiej prośby.

Autor jest dziennikarzem serwisu Next

KATEGORIA
PORADNIKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies