Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Ważna informacja dla wszystkich czekających na Apple Pay w Polsce. Jest data udostępnienia usługi nad Wisłą

Z wciąż nieoficjalnych doniesień wynika, że Apple Pay wystartuje w pierwszych bankach z Polski w tygodniu zaczynającym się 18 czerwca

Od kilku godzin w internecie trwa zażarta dyskusja na temat daty zbliżającego się debiutu na polskim rynku płatności mobilnych Apple Pay. Fani sprzętu amerykańskiej firmy spekulują, że może do tego dojść już w najbliższych poniedziałek. Przyczynkiem do tych spekulacji stały się ogłoszone na ten weekend przerwy technologiczne w kilku bankach, m.in. w mBanku, który wymieniany jest w gronie instytucji, jakie jako pierwsze wdrożą Apple Pay w Polsce.

Przeczytajcie także: Raiffeisen Polbank udostępnił Google Pay

Wszystkich, którzy mają nadzieję, że już po niedzieli będą mogli płacić swoim telefonem z logo Apple, muszę nieco zmartwić. To jeszcze nie teraz, tak przynajmniej wynika z moich informacji potwierdzonych w kilku źródłach. Przerwy w bankach związane są m.in. z wchodzącym w życie lada dzień rozporządzeniem o ochronie danych osobowych (RODO). Dobra wiadomość jest natomiast taka, że start Apple Pay w Polsce jest już naprawdę bliski. Moje źródła twierdzą, że został on zaplanowany na trzeci, pełny tydzień czerwca. Część źródeł artykułuje ten termin jako datę oscylującą wokół 22 czerwca a część mówi, że stać się to ma w tygodniu zaczynającym się w poniedziałek 18 czerwca.

Planowane jest udostępnienie usługi jednocześnie klientom kilku banków, które są tym zainteresowane. Niemniej nie można wykluczyć sytuacji, że niektóre z nich nie będą z tym gotowe i w ich przypadku wdrożenie może się nieco opóźnić. Warto też dodać, że, jak twierdzą moje źródła, wciąż jest niewielkie ryzyko, że debiut Apple Pay jeszcze się przesunie. Ryzyko takie jest jednak oceniane na mniej niż 5 proc. Z tego co wiem, ostatnie testy wypadły bardzo dobrze i od strony technologicznej przeszkód już nie ma. Są jeszcze formalne, ale też niezwiązane z wysokością stawek prowizyjnych, jakie banki z Polski będą musiały odprowadzać z tytułu transakcji wykonywanych przez klientów przy wykorzystaniu Apple Pay, a raczej z dopięciem dokumentacji na czas.

Przeczytajcie także: Apple Pay wreszcie w Polsce

O tym, że debiut Apple Pay w Polsce nastąpi w czerwcu 2018 r., mogliście przeczytać jako pierwsi w serwisie Cashless w grudniu ubiegłego roku. Tekst na ten temat znajdziecie tutaj. W gronie instytucji, które pierwsze zaoferują tę usługę swoim klientom wymieniane są: Alior, BZ WBK, Getin, mBank i jeszcze dwa banki, których nazw nie udało mi się potwierdzić. Wiadomo także, że Apple Pay trafi do klientów PKO BP. Prawdopodobnie jednak jeszcze nie w czerwcu. Oficjalnie debiut Apple Pay w Polsce kilka tygodni temu zapowiedział szef koncernu Tim Cook.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies