Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Rekordowy kwartał dla cashbacku. Ale jego transakcyjność już nie rośnie tak jak kiedyś

Wśród przyczyn zjawiska może być brak akcji promocyjnych lub wyczerpujący się potencjał wzrostu popularności tej usługi

Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że w IV kw. ubiegłego roku wykonaliście 3,87 mln transakcji typu cashback, czyli wypłat gotówki ze sklepowej kasy przy okazji płatności kartą za zakupy. To rekordowy wynik, ale tylko nieznacznie lepszy od dotychczasowego, zanotowanego w III kw. 2017 r., gdy odnotowano 3,83 mln wypłat. Dla porównania w IV kw. 2017 r. wg danych banku centralnego było 3,13 mln wypłat.

Przeczytajcie także: Rośnie średnia kwota płatności zbliżeniowych

NBP podał również, że IV kw. 2017 r. był rekordowy pod względem wartości cashbacku. Łącznie przy jego pomocy wypłaciliście 439,4 mln zł. Ale i tu wynik jest tylko minimalnie lepszy od poprzedniego rekordu, zanotowanego w II kw. 2017 r. Wówczas wartość wypłat wyniosła ponad 419 mln zł. W grudniu z usługi cashback można było skorzystać w 129,9 tys. placówek handlowych i usługowych.

Jak widzicie popularność wypłat sklepowych wciąż rośnie, lecz nie tak mocno jak w przeszłości, gdy liczba i wartość transakcji tego typu zwiększały się po kilkadziesiąt procent w stosunku kwartalnym. Być może mniejsza dynamika wzrostów raportowana obecnie przez bank centralny to efekt braku nowych akcji promocyjnych, prowadzonych w przeszłości przez organizacje płatnicze, głównie Mastercarda. A być może potencjał wzrostu zainteresowania cashbackiem zaczyna się wyczerpywać.

Przeczytajcie także: Mniej kredytówek, więcej limitów w koncie

Dla porządku dodać jednak trzeba, że liczba wypłat gotówki z bankomatów, które czasem są postrzegane jako usługa konkurencyjna dla cashbacku, od dłuższego czasu już zmniejsza się choć wciąż rośnie ich wartość. W IV kw. ub. roku z bankomatów wyciągaliście pieniądze 167,4 mln razy – łącznie 83,5 mld zł. W IV kw. 2016 roku wypłat było 171,9 mln a ich wartość wyniosła wówczas 79,3 mld zł. Przy okazji trzeba podkreślić, że liczba transakcji cashback jest niewielka w porównaniu z liczbą wypłat z bankomatów.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies