Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
hiPRO chce namieszać na rynku ubezpieczeń. Razem z Braintri stworzyło platformę sprzedaży polis na raty

Pilotaż nowego systemu ruszył u 100 agentów Alianza a wkrótce zaoferują go także pośrednicy firmy Benefia

Jeśli nie słyszeliście jeszcze o hiPRO, pora nadstawić ucha. To polski startup działający w obszarze insurtech a zajmujący się łączeniem świata ubezpieczeń, banków i instytucji płatniczych. Firma wspólnie z innym polskim fintechem Braintri uruchomiła nową platformę Connector, dzięki której firmy ubezpieczeniowe mogą oferować klientom polisy spłacane w miesięcznych ratach. Przy czym pożyczka jest finansowana nie przez ubezpieczyciela, ale przez bank.

W pilotażu, który właśnie się rozpoczął, uczestniczą Alior oraz Inbank a także 100 agentów firmy ubezpieczeniowej Alianz, głównie w regionie Lublina i Wrocławia. Mogą oni proponować swoim klientom zakup polis komunikacyjnych z płatnością rozłożoną na dwanaście rat. Wystarczy, że wprowadzą do systemu dane klienta, takie jak wysokość jego zarobków, forma zatrudnienia czy liczba osób pozostających na jego utrzymaniu. Przy czym nie są wymagane żadne zaświadczenia – wystarczy oświadczenie samego zainteresowanego. Następnie Connector wybiera losowo jeden z uczestniczących w projekcie banków, a ten w czasie rzeczywistym przeprowadza analizę zdolności kredytowej klienta.

Przeczytajcie także: 10 tys. bezpłatnych terminali u przedsiębiorców

Przewidziano także sytuację, w której ubezpieczyciel np. ze względu na konflikt interesów nie chce współpracować z jakimś bankiem, który do platformy Connector się podłączył. Wtedy sam może wybrać instytucję finansującą pożyczki udzielane osobom kupującym jego polisy.

Jak tłumaczy Wojciech Zatorski z Braintri, nowy system jest korzystny dla wszystkich stron. – Po pierwsze, firmy ubezpieczeniowe mogą sprzedać więcej produktów, bo przy płatności rozłożonej na dwanaście rat, klient łatwiej zdecyduje się na dodatkową polisę AC czy pakiet Assistance – mówi Zatorski. Dodaje, że ubezpieczyciele ponoszą także mniejsze ryzyko, bo pożyczkę oferuje bank, który ma doświadczenie i większą skuteczność w windykacji takich zobowiązań. Po trzecie, sam bank zyskuje na udzielaniu mikro pożyczek. Z kolei klient ma możliwość spłacania ubezpieczenia w ratach, co przy ostatnich dużych podwyżkach cen polis nie jest bez znaczenia.

Przeczytajcie także: TU Europa rozwija aplikację Screenity

Oferta hiPRO wkrótce ma powiększyć się o polisy Benefii. – Toczą się też rozmowy z dwoma dużymi ubezpieczycielami, którzy mają łącznie 10-proc. udział w rynku, jeśli chodzi o polisy komunikacyjne – mówi Artur Olech, prezes i współzałożyciel hiPRO. Zapowiada, że do projektu przystąpi także Nest Bank. – Dzięki współpracy z PayU platforma wkrótce zostanie uzupełniona o dodatkowe usługi, na przykład upraszczające płacenie miesięcznych rat. Klientom będzie przypominać o konieczności wykonania przelewów – dodaje Olech.

Na koniec kilka słów o pomysłodawcach i wykonawcach nowej platformy oferowanej bankom i ubezpieczycielom. Braintri przedstawiać Wam nie trzeba. To polski fintech, który w 2017 r. za płatności bezgotówkowe Jiffee uzyskał nagrodę Best of Show podczas jesiennej edycji Finovate w Nowym Jorku. Pisałem o nim na przykład tutaj. Natomiast Artur Olech z hiPRO jest znany w branży ubezpieczeniowej m.in. z tego, że kierował polskim oddziałem Generali a następnie współtworzył ubezpieczeniową markę Poczty Polskiej. Warto także dodać, że rozwiązanie podobne do hiPRO oferuje też inny polski fintech – firma Bacca. Więcej na jego temat tutaj.

KATEGORIA
INSURTECH
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies