Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Amex jako druga organizacja płatnicza wchodzi do PONIP. Będą zabiegać o zmianę ustawy o split payment

Zgodnie z przepisami o podzielonej płatności, aby skorzystać z tego rozwiązania firma musi rozliczać się przelewem

Polska Organizacja Niebankowych Instytucji Płatności poinformowała, iż jej nowym członkiem została firma American Express. To druga organizacja płatnicza, która weszła do PONIP-u. Wcześniej na ten sam krok zdecydowała się firma Diners Club. – Otwieramy się na organizacje kartowe, a okazja ku temu jest bardzo dobra ze względu na ustawę o podzielonej płatności czyli split payment – mówi Andrzej Poniński, prezes PONIP.

Przeczytajcie także: Terminale pod marką Castles już na polskim rynku

Przypomnę, że split payment to rozwiązanie, które wchodzi w życie 1 lipca bieżącego roku i początkowo będzie dobrowolne. Prawdopodobnie jednak w przyszłości władze walcząc o wzrost wpływów z podatku VAT będą dążyć do wprowadzenia obowiązku korzystania z podzielonej płatności. Zgodnie z jej zasadami wpływy z tytułu wystawianych faktur będą dzielone na kwotę netto i podatek VAT. Ten drugi trafiać będzie na wydzielony rachunek, do którego odbiorca płatności będzie miał ograniczony dostęp i z którego będzie rozliczać się z fiskusem.

Przeczytajcie także: Ingenico eksperymentuje z PIN-em na smartfonie

Jak mówi Andrzej Poniński, w aktualnie obowiązującej ustawie zapisano, iż firmy, aby móc korzystać ze split payment, powinny rozliczać się przelewami. Inne płatności, a więc np. kartami, zostały z tego rozwiązania wyłączone. PONIP będzie więc starać się o to, by przepisy zmienić na korzyść użytkowników kart w ten sposób, aby firma wystawiająca fakturę i zobligowana do dzielenia płatności mogła przyjąć ją za pomocą np. karty.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies