Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Głośny projekt komunikacyjny ma naśladowców. Za Wrocławiem podąża Bydgoszcz

Już jesienią we wszystkich bydgoskich autobusach i tramwajach za przejazd będzie można zapłacić kartą i nie będzie potrzebny bilet

Pierwsze kasoterminale w bydgoskiej komunikacji mają pojawić się już w czerwcu. Jak podaje Gazeta Wyborcza, kilka miesięcy później nowym systemem opłat za przejazdy mają zostać objęte wszystkie tramwaje i autobusy. Za przejazd w pojeździe będzie można zapłacić bankową kartą bezstykową. Bilet nie będzie drukowany. W razie kontroli kartę trzeba będzie zbliżyć do urządzenia kontrolerskiego. Wyborcza pisze, że przewidziano też rozwiązanie dla bojaźliwych, którzy będą mogli podać kontrolerowi jedynie kilka ostatnich cyfr swojej karty a ten sprawdzi w systemie, czy opłacono nią przed chwilą przejazd.

Przeczytajcie także: Duża zmiana we wrocławskiej komunikacji

System opłat za przejazdy komunikacją miejską, jaki planuje wprowadzić Bydgoszcz, to nowatorskie rozwiązanie wykorzystujące też wiele innowacji. Zostanie w nim zastosowany m.in. specjalny sposób autoryzacji płatności. Operator kasoterminala pozwoli na opłacenie przejazdu nawet w sytuacji, gdy aktualnie nie będzie możliwości połączenia się z bankiem w celu sprawdzenia czy na rachunku użytkownika karty są pieniądze. Gdyby nie było, środki zostaną pobrane w późniejszym terminie. Jeśli to się nie uda, numer karty zostanie wpisany na czarną listę. Wykreślenie go z niej będzie możliwe po uregulowaniu zaległości.

Przeczytajcie także: Nowa aplikacji do biletów we Wrocławiu

Natomiast Bydgoszcz nie jest pierwszym miastem w Polsce, które pracuje nad takim systemem opłat za przejazdy. W przyszłym tygodniu uruchomienie podobnego projektu planuje Wrocław. Stolica Dolnego Śląska jest pierwszą tak dużą aglomeracją w kraju przechodzącą na nowoczesny bezgotówkowy system płatności w komunikacji miejskiej. Testy podobnego rozwiązania na kilku liniach tramwajowych prowadzi też Łódź a wcześniej zastosowano je m.in. w Świebodzicach, Jaworznie i Rybniku. Kilka kolejnych miast myśli nad wprowadzeniem analogicznego systemu a wśród nich jest i Warszawa. Niestety, władze spółki zarządzającej transportem w stolicy deklarują, że najwcześniejszym terminem wdrożenia jest rok 2023.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies