Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
No i KNF ma już departament fintech. Nowy statut instytucji wszedł w życie

Utworzenie departamentu zajmującego się innowacjami technologicznymi to, obok powołania Innovation Hub element strategii wspierania przez polski nadzór branży fintech

O wchodzącym dziś w życie nowym statucie Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego oraz związanej z tym zmianie struktury organizacyjnej KNF jej przewodniczący Marek Chrzanowski napisał na swoim profilu na Twitterze. – Cel to usprawnienie realizacji zadań. Odpowiedzią na nowe wyzwania na rynku finansowym jest powstanie Departamentu Innowacji Finansowych – napisał szef KNF. Pojawia się tylko pytanie, czy wraz z powołaniem nowej komórki w strukturach KNF znajdą się odpowiednie środki na finansowanie jej działalności.

Przeczytajcie także: Innovation Hub zauważony w Europie

Natomiast powołanie departamentu odpowiedzialnego za branżę fintech Marek Chrzanowski zapowiedział już jakiś czas temu. Wydaje się, że obecne władze KNF starają się budować wizerunek regulatora dbającego o rozwój branży fintech w Polsce. Powołanie departamentu zajmującego się tą częścią biznesu finansowego to tylko jeden z elementów działań nadzoru. Przypomnę, że niedawno KNF uruchomiła także tzw. Innovation Hub. To projekt w ramach którego udzielana jest pomoc prawna firmom fintechowym starającym się o odpowiednie licencje.

Przeczytajcie także: Londyn chce zbudować globalny sandbox

Działania KNF-u w zakresie wsparcia branży fintech zostały zauważone za granicą. Kilka dni temu mogliście przeczytać w serwisie Cashless o raporcie Komitetu Bazylejskiego na temat rozwoju technologii w finansach. W dokumencie tym Polska została wymieniona jako jeden z 15 krajów na świecie, które wprowadziły rozwiązania pomagające fintechom. Raport wskazuje jednak, że na wprowadzeniu Innovation Hub KNF nie powinien poprzestać. Celem, który udało się już osiągnąć w innych krajach, jest utworzenie piaskownicy regulacyjnej, gdzie młode fintechy mogłyby testować swoje rozwiązania na tzw. żywym organizmie bez potrzeby zdobywania kosztownych licencji.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies