Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Chcą wysłać wszystkie faktury do chmury. Nowy pomysł Idea Banku i Tax Care

Uruchomiona dziś platforma Chmura Faktur ma na zawsze pozostać bezpłatna i być dostępna dla wszystkich, którzy chcą z niej korzystać

Chmura Faktur to internetowy system, za pomocą którego przedsiębiorcy mogą wystawiać, przesyłać i przechowywać wszystkie swoje dokumenty księgowe. Aby korzystać z tego rozwiązania, należy zarejestrować się na stronie chmurafaktur.pl. Aktywacja konta odbywa się poprzez podanie adresu e-mail, nadanie hasła i potwierdzenie linkiem aktywacyjnym wysłanym pocztą elektroniczną. Wszystko ma zajmować kilka minut.

Przeczytajcie także: Bank spółdzielczy też może mieć kantor online

Z prezentacji systemu, jaka odbyła się przed chwilą na konferencji prasowej, wynika, że Chmura Faktur jest zintegrowana z państwowymi bazami podatników VAT oraz Regon. Dzięki temu wystawianie faktur jest ułatwione – wystarczy wpisać numer NIP odbiorcy dokumentu, aby większość jego danych zaciągnęła się automatycznie. Jeżeli odbiorca faktury jest użytkownikiem platformy, dokument jest dla niego dostępny od razu po wystawieniu. Jeśli nie – otrzymuje e-mail, który umożliwia rejestrację w Chmurze Faktur lub pobranie dokumentu bez rejestracji. Chmura Faktur pozwala też na generowanie plików JPK.

Przedstawiciele Idea Banku i Tax Care deklarują, że platforma jest i zawsze pozostanie bezpłatna oraz otwarta dla wszystkich, którzy będą chcieli z niej korzystać. Zarabiać będą na usługach księgowych – wierzą, że duża część klientów, którzy zarejestrują się na platformie, skorzysta z usług księgowych Tax Care lub bankowych Idea Banku. Chmura Faktur jest zintegrowana z systemem Tax Care a wkrótce ma zostać połączona także z systemem bankowości elektronicznej Idei.

Przeczytajcie także: BZ WBK uruchomił stronę po ukraińsku

To tyle o samej platformie. Dla mnie podstawową barierą dla jej rozwoju może być kwestia zachęcenia kontrahentów do tego, aby odbierali faktury wystawców przez nowy system. Trudno sobie wyobrazić, że mała firma, która świadczy usługi jakiemuś większemu przedsiębiorstwu, nagle wystawia dokument poprzez Chmurę Faktur i niejako zmusza służby księgowe dużej korporacji do wykonania jakiejś dodatkowej czynności poprzez rejestrację na nowej platformie. Raczej to nie przejdzie. Rozwiązanie pewnie lepiej będzie się sprawdzać w kontaktach pomiędzy mniejszymi podmiotami gospodarczymi.

Natomiast twórcy Chmury Faktur w trakcie konferencji prasowej pokazali kilka ciekawych i dość zaskakujących danych. Jak się okazuje, 1,6 mln płatników podatku VAT w Polsce, co roku wystawia 1,5 mld faktur. Średnio więc każda firma wystawia co roku ok. 900 faktur. Co ciekawe 15 mln dokumentów rocznie wciąż wypisywanych jest ręcznie długopisem. 25 proc. jest już generowanych elektronicznie, ale niestety wszystkie prędzej czy później i tak trafiają na papier, np. w biurze księgowym.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies