Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Już prawie 700 tys. przelewów ekspresowych miesięcznie. Kolejny rekord systemu Express Elixir

W styczniu w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku liczba przelewów ekspresowych wzrosła o ponad 125 proc.

KIR opublikował dziś styczniowe statystyki zarządzanych przez siebie systemów rozliczeniowych. Z danych tych wynika, że ubiegły miesiąc był kolejnym dobrym okresem dla systemu Express Elixir, który umożliwia wykonywanie przelewów natychmiastowych. Dzięki temu rozwiązaniu w styczniu wykonaliście ponad 692 tys. transakcji. To najwyższy wynik w historii, lepszy od tego z roku 2017 o ponad 125 proc.

Jeżeli chodzi o wartość transakcji wykonanych za pośrednictwem Express Eliksira, to wyniosła ona 1,9 mld zł. To nieco mniej od rekordowego grudnia ubiegłego roku, ale więcej od danych ze stycznia 2017 r., gdy przelewy ekspresowe osiągnęły wartość nieco ponad 1 mld zł.

W rezultacie w porównaniu z grudniem zmniejszyła się nieco średnia wartość przelewu ekspresowego, która w styczniu wynosiła ponad 2,7 tys. zł. Natomiast rekordową liczbę transakcji w systemie Express Elixir zrealizowano 10 stycznia – było to ponad 39 tys. przelewów. Był to rekord jeśli idzie o najwyższą dzienną liczbę przelewów Express Elixir.

Jeśli chodzi o statystykę podstawowego systemu rozliczeniowego zarządzanego przez KIR, a więc systemu Elixir, to na razie nie widać spadku liczby przelewów jakiego można było spodziewać się po zmianie systemu rozliczeń przedsiębiorców z ZUS-em. Przypomnę, że od początku bieżącego roku wysyłają oni składki na ubezpieczenia społeczne jednym przelewem a nie jak było wcześniej trzema czy czterema. Zważywszy na fakt, że jednoosobowych firm w Polsce jest kilka milionów, można było oczekiwać, że zmniejszenie liczby wykonywanych przez nie co miesiąc przelewów odbije się na statystykach systemu Elixir.

Przeczytajcie także: Dużo uwag do Polish API

W pierwszym miesiącu 2018 r Elixir rozliczył ponad 153 mln przelewów o wartości 429,7 mld zł. W analogicznym okresie ubiegłego rozliczono 145 mln transakcji o wartości 378 mld zł. Tym samym w ujęciu rocznym odnotowano wzrost liczby transakcji o 5,8 proc., a wartości o 13,7 proc. Rekordowym dniem pod względem liczby przeprowadzonych transakcji był wtorek, 2 stycznia. Rozliczono wtedy 10,5 mln przelewów o wartości 26 mld zł.

Przeczytajcie także: Spadła liczba użytkowników bankowości elektronicznej

W systemie Euro Elixir w styczniu rozliczono 2,4 mln przelewów, których wartość wyniosła 14,2 mld euro. W tym samym miesiącu ubiegłego roku zrealizowano 1,98 mln transakcji o wartości 10,88 mld euro. W porównaniu ze styczniem 2017 r. liczba transakcji wzrosła zatem o 21 proc., a ich wartość o 32 proc. Największą dzienną liczbę przelewów w ramach systemu Euro Elixir w analizowanym okresie rozliczono 15 stycznia - 128,48 tys. o wartości 688 tys. euro.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies