Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
KNF będzie mieć departament fintech. Jest nowy statut komisji

Ogłoszenie dotyczące zmian w statucie KNF opublikowano wczoraj. Nowy statut zacznie obowiązywać za 30 dni

Powołanie departamentu odpowiedzialnego za branżę fintech szef Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski zapowiedział już jakiś czas temu. Wczoraj zaś w Monitorze Polskim pojawiło się nowe zarządzenie Prezesa Rady Ministrów, zmieniające statut Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego. W pionie analiz obok departamentu współpracy z zagranicą pojawił się departament innowacji finansowych fintech. Rozporządzenie wchodzi w życie 30 dni po ogłoszeniu.

Przeczytajcie także: Projekt ustawy o PSD II już w Sejmie

Wydaje się, że obecne władze KNF starają się robić bardzo dużo dla rozwoju branży fintech w Polsce. Powołanie departamentu zajmującego się tą częścią biznesu finansowego to tylko jeden z elementów działań nadzoru. Przypomnę, że niedawno KNF uruchomiła także tzw. Innovation Hub. To projekt w ramach którego udzielana jest pomoc prawna firmom fintechowym starającym się o odpowiednie licencje.

Przeczytajcie także: Bezpłatne terminale od Polski Bezgotówkowej: warunki

Jak na razie nie przewiduje się stworzenia w Polsce tzw. piaskownicy regulacyjnej, w której młode firmy technologiczne mogłyby testować swoje rozwiązania bez konieczności ubiegania się o kosztowne zezwolenia. KNF nie wyklucza jednak zbudowania piaskownicy regulacyjnej w przyszłości. Tymczasem w kuluarach wciąż można usłyszeć głosy, że otwartość KNF na fintech ogranicza się jedynie do przedstawicieli władz nadzoru. Zdarza się, że pracownicy niższego szczebla wciąż nie widzą potrzeby wsparcia dla tej branży, a wiele firm zniechęconych postawą urzędników składa wnioski licencyjne w innych krajach Unii Europejskiej.

KATEGORIA
TEMAT DNIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies