Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Chcecie bezpłatny terminal od Polski Bezgotówkowej? Poznajcie szczegółowe warunki instalacji i korzystania z urządzenia

Pierwsi operatorzy terminali podpisali już umowy z fundacją Polska Bezgotówkowa i mogą instalować urządzenia w Waszych firmach

Na stronie internetowej fundacji Polska Bezgotówkowa znajdziecie już dokument określający szczegółowe warunki przystąpienia do prowadzonego przez nią programu wsparcia rozwoju sieci akceptacji kart. Dokument jest napisany w miarę zrozumiałym językiem, ale jest też dość obszerny. Dlatego przeczytałem go za Was, a poniżej prezentuje to, co wydaje mi się w nim najważniejsze.

A więc najpierw o tym, kto może przystąpić do programu Polski Bezgotówkowej: wszystkie firmy, które nie akceptują jeszcze płatności kartami, albo nie robią tego od co najmniej 12 miesięcy. Z udziału w projekcie wyłączone są sieci handlowe, sieci franczyzowe, operatorzy automatów sprzedających i jednostki administracji publicznej biorące udział w innym programie instalacji bezpłatnych POS-ów, prowadzonym przez KIR.

Przeczytajcie także: 8 zaskakujących miejsc, w których można już płacić kartą

Ponadto firmy, które otrzymają terminal w ramach programu Polski Bezgotówkowej, muszą się zobowiązać, że nie będą stosować surcharge (dodatkowa opłata pobierana od klientów płacących kartami) i nie będą uzależniać przyjęcia płatności kartą od minimalnej kwoty paragonu. Wszyscy uczestnicy programu muszą w widocznym miejscu wywiesić informację o przyjmowaniu płatności kartami Mastercarda i Visy oraz o uczestnictwie w programie prowadzonym przez Polskę Bezgotówkową.

Jak podaje fundacja w dokumencie określającym zasady funkcjonowania programu, przystępujące do niego firmy mogą otrzymać zwrot kosztów obsługi transakcji bezgotówkowych w wysokości 1 proc. płatności o wartości maksymalnie 100 tys. zł oraz zwrot kosztów instalacji urządzenia, w zależności od jego rodzaju: 850 zł brutto, w przypadku tradycyjnego POS-a, 800 zł brutto w przypadku tzw. PIN pada programowalnego (urządzenie akceptujące podłączane do systemu kasowego), oraz 400 zł brutto w przypadku mPOS-a i Soft POS-a. Wszystkie kwoty Polska Bezgotówkowa będzie przekazywać z upoważnienia uczestnika programu bezpośrednio na rachunek bankowy operatora urządzeń.

Regulamin Polski Bezgotówkowej stanowi ponadto, że uczestnik programu może otrzymać maksymalnie trzy terminale płatnicze. Jeśli po przystąpieniu do projektu i wyborze np. jednego terminala zechce zwiększyć liczbę dofinansowanych POS-ów, może to zrobić w ramach limitu trzech terminali. Dwunastomiesięczny okres finansowania dla każdego terminala liczony jest oddzielnie. Co ciekawe w przypadku wyboru mPOS-a, po okresie uczestnictwa w programie przechodzi on na własność korzystającej z niego firmy. Ważne jednak, że jeden akceptant może otrzymać w ramach programu tylko jednego mPOS-a. Po zakończeniu rocznego okresu finansowania terminali przez fundację będzie płacić za obsługę stawki rynkowe znane już w momencie przystępowania do programu, niedyskryminujące go w stosunku do innych klientów nieuczestniczących w programie.

Przeczytajcie także: Już oficjalnie: terminale w każdym radiowozie

Katalog usług finansowanych przez Polskę Bezgotówkową obok instalacji i używania terminala przez rok oraz obsługi transakcji bezgotówkowych obejmuje także serwis urządzeń, funkcjonowanie call center operatorów terminali w modelu 24/7 a także trzy rolki papieru do POS-a, obsługę reklamacji i chargebacku (zwrot kwoty transakcji dla użytkownika karty) powstałego nie z winy beneficjenta programu realizowanego przez Polskę Bezgotówkową.

Regulamin uczestnictwa w programie zawiera też przepisy dotyczące rozwiązania umowy przez użytkownika terminala przed upływem dwunastu miesięcy. W takiej sytuacji beneficjent nie musi zwracać kwot z tytułu obsługi rozliczanych transakcji bezgotówkowych. Operator terminala jest jednak uprawniony do naliczenia kary umownej wynoszącej w zależności od finansowanego urządzenia od 400 zł brutto (mPOS i Soft POS), przez 800 zł brutto (PIN pad programowalny) do 850 zł brutto (tradycyjny POS). Kara umowna nie będzie naliczona, jeżeli rozwiązanie umowy wynikać będzie z zakończenia prowadzenia działalności gospodarczej przez beneficjenta programu.

KATEGORIA
PORADNIKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies