Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Ministerstwo Cyfryzacji odcina się od kryptozłotego. I cofa patronat nad akceleratorem blockchain

Decyzja resortu to reakcja na dzisiejszą publikację Pulsu Biznesu

W przesłanym przed chwilą do redakcji Cashless oświadczeniu biuro prasowe Ministerstwa Cyfryzacji podkreśla, że kwestie związane z obrotem pieniężnym, w tym kryptowalutami, są poza jurysdykcją resortu. – Ministerstwo Cyfryzacji w żaden sposób nie uczestniczy w pracach nad przygotowaniem projektów związanych z podażą pieniądza w Polsce – czytam w oświadczeniu.

Przeczytajcie także: Polityka KNF a przyszłość kryptowalut w Polsce

Resort dodał, że organami właściwymi dla decyzji o wspieraniu rozwoju poszczególnych instrumentów płatniczych są Narodowy Bank Polski oraz Komisja Nadzoru Finansowego. Ministerstwo podkreśliło, że wspiera rozwój technologii rejestrów rozproszonych, natomiast nie prowadzi jakichkolwiek projektów i badań związanych z kryptowalutami. – Informujemy również, że z dniem dzisiejszym Ministerstwo Cyfryzacji cofnęło patronat dla Polskiego Akceleratora Technologii Blockchain – napisało w oświadczeniu biuro prasowe MC.

Przeczytajcie także: Startują konsultacje projektu Polish API

Przypomnę, że w dzisiejszym wydaniu Puls Biznesu opisał koncepcję Digital PLN. To kryptowaluta powiązana z polskim złotym. Projekt firmuje Krzysztof Piech, znany w Polsce entuzjasta cyfrowych walut, który w przeszłości próbował uruchomić bank oparty o technologię blockchain. Z informacji PB wynikało, że projekt realizowany jest w kierowanym przez Piecha PATB, który objęty jest patronatem resortu cyfryzacji. Więcej na ten temat możecie przeczytać tutaj.

AKTUALIZACJA

Po południu głos w sprawie kryptozłotego zabrał także Narodowy Bank Polski. Na jego stronie internetowej pojawiło się następujące oświadczenie:

W związku z dzisiejszą publikacją "Polska szykuje kryptozłotego" ("Puls Biznesu" z 17.01.2018 r.) Biuro Prasowe NBP informuje: Zgodnie z art. 227 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, wyłączne prawo emisji pieniądza oraz ustalania i realizowania polityki pieniężnej przysługuje Narodowemu Bankowi Polskiemu. NBP odpowiada za wartość polskiego pieniądza. Zgodnie z art. 31 i 32 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o Narodowym Banku Polskim , znakami pieniężnymi Rzeczypospolitej Polskiej są banknoty i monety opiewające na złote i grosze. Są one prawnymi środkami płatniczymi na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej. Narodowy Bank Polski nie prowadzi prac nad emisją tzw. waluty cyfrowej banku centralnego.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies