Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Polityka KNF stawia pod znakiem zapytania przyszłość kryptowalut w Polsce

Nadzór do jednego worka wrzuca wszystkie rodzaje cyfrowych walut, a jego działania mogą okazać się ciosem, po którym rynkowi ciężko będzie się podnieść

W ciągu ostatniego pół roku obserwujemy wyraźny wzrost zainteresowania Komisji Nadzoru Finansowego kryptowalutami. Ponieważ dzieje się to w okresie niesłabnącej ekscytacji otaczającej technologię blockchain oraz pokonywania przez kurs bitcoina kolejnych rekordów, towarzyszy temu dość wyraźna ekspozycja w mediach tak tradycyjnych jak i społecznościowych. Co istotne, przewagę zdaje się zyskiwać w chwili obecnej narracja zdecydowanie krytyczna walutom wirtualnym, którą wyraźnie podziela polski nadzorca dając temu wyraz chociażby w ramach kampanii na stronie uwazajnakryptowaluty.pl.

Przeczytajcie także: KNF: rynek kryptowalut nie wymaga regulacji

Idea edukowania potencjalnych inwestorów o ryzykach związanych z inwestowaniem w kryptowaluty jest słuszna, bo obecna wycena bitcoina jest i w mojej ocenie ekonomicznie nieuzasadniona. Historia pokazuje jak szybko i gwałtownie może ona spaść nawet o kilkadziesiąt procent. Niejako obok tego jest komunikat KNF i NBP z 7 lipca 2017 roku dostępny tutaj. Komunikat ten został bowiem skierowany nie tylko do konsumentów czy inwestorów, ale również do podmiotów nadzorowanych. W jego treści nadzorcy zaś de facto zabronili tym ostatnim "kupowania, posiadania i sprzedawania walut" oraz nakazali zachować "szczególną ostrożność" w zakresie współpracy z podmiotami nimi obracającymi.

Na efekty nie trzeba było długo czekać. Podobnie jak miało to miejsce w 2015 roku, banki znów zaczęły ostatnio wypowiadać umowy o prowadzenie rachunków z giełdami kryptowalutowymi uznając, że mają dość mocne przyzwolenie na to ze strony nadzorcy. To skrajnie trudna sytuacja dla tych giełd. Nie ulega bowiem wątpliwości, że bez korzystania z rachunków płatniczych, prowadzenie przez nie działalności jest praktycznie niemożliwe.

Przeczytajcie także: Rząd zapowiada krucjatę przeciw kryptowalutom

Abstrahując od kontrowersyjnego "wrzucania do tego samego worka" wszystkich rodzajów kryptowalut, trzeba zauważyć, że w tej całej sytuacji pomijany wydaje się być fakt, że najpewniej w II kwartale tego roku uchwalona zostanie nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Na jej mocy giełdy kryptowalutowe staną się tzw. "instytucjami obowiązanymi" i będą musiały stosować środki przeciwdziałające praniu pieniędzy oraz raportować transakcje podejrzane tak samo jak obecnie banki czy instytucje płatnicze. A ma to niebagatelne znaczenie w kontekście oceny ryzyka takiego kontrahenta zarówno z perspektywy przepisów jak i odbioru rynkowego.

Mając powyższe na uwadze warto się zastanowić, czy kampania KNF związana z walutami wirtualnymi nie jest mimo wszystko krokiem zbyt daleko idącym. Równolegle z realizacją idei edukowania inwestorów i konsumentów może bowiem dojść do zadania rynkowi wszystkich kryptowalut w Polsce ciosu, po którym może się on już nie podnieść.

---

Dr Konrad Stolarski, dLK Legal
Artykuł powstał przy współpracy z kancelarią dLK Legal

Autor jest radcą prawnym w dLK Legal. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Były współpracownik i wykładowca w Katedrze Prawa Europejskiego UJ, stypendysta naukowy Universitat Internacional de Catalunya, członek Polskiego Stowarzyszenia Prawa Europejskiego oraz laureat polskich i międzynarodowych konkursów i nagród prawniczych. Posiada wieloletnie doświadczenie w reprezentowaniu klientów przed organami administracyjnymi oraz sądami powszechnymi i administracyjnymi. Doradzał w szeregu projektów podlegających jednocześnie pod różne krajowe i międzynarodowe porządki prawne. Ekspert prawny PONIP. Specjalizuje się i praktykuje w zakresie prawa UE, prawa konkurencji, prawa nowych technologii i regulacji rynków finansowych.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies