Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Prowadzicie jednoosobową firmę? Od stycznia możecie potrzebować Profilu Zaufanego lub podpisu elektronicznego

To efekt przepisów, w myśl których od 2018 roku także najmniejsze firmy będą musiały przesyłać do skarbówki tzw. Jednolity Plik Kontrolny

Dotychczas do comiesięcznego wysyłania JPK zobowiązane były tylko większe przedsiębiorstwa. Od stycznia przyszłego roku przepisy obejmą także jednoosobowe działalności gospodarcze. Jeżeli prowadzicie taką firmę już w lutym będziecie musieli wysłać pierwszy JPK za styczeń, uwierzytelniony Profilem Zaufanym lub tzw. kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Na szczęście jeśli korzystacie z usług biura księgowego obowiązek ten może wypełnić Wasza księgowa.

Przeczytajcie także: Czy KNF zmieni zdanie w sprawie screen scrapingu?

Jak pisze w dzisiejszym komunikacie prasowym KIR, pliki JPK można przekazać do urzędu skarbowego on-line lub na dowolnym nośniku. – Jednym ze sposobów na uwierzytelnienie pliku jest podpisanie go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Dzięki temu urząd skarbowy ma pewność, że złożony przez przedsiębiorcę dokument pochodzi rzeczywiście od niego oraz że jego zawartość nie została zmieniona podczas przekazywania pliku fiskusowi – mówi Elżbieta Włodarczyk, dyrektor Linii biznesowej podpis elektroniczny w KIR.

Przeczytajcie także: Paybynet w urzędach stanu cywilnego

Kwalifikowany podpis elektroniczny uwierzytelnia użytkownika w sposób wiążący prawnie, identycznie jak w przypadku podpisu odręcznego. Pozwala nie tylko na podpisywanie rozliczeń podatkowych wysyłanych do urzędu skarbowego, ale również na w pełni elektroniczną wymianę informacji na linii urząd-przedsiębiorca, firma-kontrahent oraz między osobami prywatnymi. Przykładem kwalifikowanego podpisu elektronicznego jest oferowany przez KIR zestaw Szafir. – To jedyna tego typu usługa wydawana przez instytucję funkcjonującą w ramach sektora bankowego, co potwierdza jej najwyższe standardy związane z bezpieczeństwem – mówi Elżbieta Włodarczyk.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies