Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Wirus atakuje przez Messengera i sprawia, że Wasz komputer wydobywa kryptowalutę

Malware Digmine został wykryty przez firmę Trend Micro specjalizującą się w zabezpieczeniach internetowych i obliczeniach w chmurze

Wysokie ceny kryptowalut powodują, że do ich wydobycia coraz częściej używa się nielegalnych metod. Trend Micro, firma specjalizująca się w zabezpieczeniach internetowych, poinformowała, że wykryła złośliwe oprogramowanie Digmine, które poprzez komunikator Facebook Messenger atakuje komputery użytkowników i zamienia je w kopalnie wirtualnych pieniędzy Monero. Oczywiście wydobyte na Waszym sprzęcie kryptowaluty trafiają do cyberprzestępców.

Przeczytajcie także: Duża korekta na bitcoinie staje się faktem

Nowy bot pojawił się w Południowej Korei, a obecnie rozprzestrzenia się w kolejnych krajach poprzez Facebook Messengera. Atakuje wyłącznie komputery i laptopy z zainstalowaną desktopową wersją przeglądarki Chrome. Trend Micro twierdzi, że złośliwy program nie zagraża urządzeniom mobilnym. Do zarażenia systemu dochodzi, gdy użytkownik próbuje odtworzyć w Messengerze przesłany do niego plik wideo (zazwyczaj w formacie video..xxx.zip). Link do wirusa wygląda jak wiadomość od znajomego z Facebooka. Następnie złośliwe oprogramowanie rozsyła zarażony plik do wszystkich kontaktów przypisanych do zainfekowanego konta Facebook.

Przeczytajcie także: UOKiK też ostrzega przed kryptowalutami

Malware instaluje też w przeglądarce liczne rozszerzenia. Jedno z nich przypisuje komputer to chmury obliczeniowej, której przestępcy używają do wydobywania kryptowaluty Monero. Facebook oświadczył, że zablokował już linki odsyłające do serwerów z wirusem, ale specjaliści twierdzą, że hakerzy są w stanie nadal atakować użytkowników Facebooka. Jeśli zatem w najbliższych dniach otrzymacie przez Messengera na Facebooku plik wideo, przyjrzyjcie mu się uważnie, zanim go otworzycie. Chwila nieuwagi może się skończyć zarażeniem systemu komputera.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies