Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Jedziecie na święta za granicę? Możecie zaoszczędzić na przewalutowaniach. Oto 13 banków, które wydają karty walutowe

Korzystanie z tego rodzaju plastików zamiast ze zwykłej karty debetowej lub kredytowej pozwoli Wam uniknąć kosztów związanych z przewalutowaniem transakcji w terminalach i bankomatach za granicą

Polacy coraz chętniej spędzają święta Bożego Narodzenia nie z rodziną przy wigilijnym stole, choince i karpiu, ale na wycieczce w ciepłych krajach. Jeżeli więc i Wy wybieracie się w najbliższym czasie za granicę, powinniście pomyśleć o optymalizacji kosztów związanych z płatnościami podczas takiego wyjazdu.

Przeczytajcie także: Tak się kupuje bilety przez smartfona

Oczywiście zawsze możecie wymienić złote na walutę i zabrać ze sobą torbę gotówki, ale to ani wygodne ani bezpieczne. Wydaje mi się, że lepszym wyjściem będzie skorzystanie z karty walutowej lub coraz popularniejszej wielowalutowej. Karta taka pozwoli Wam mieć stały dostęp do pieniędzy na koncie a jednocześnie oszczędzicie na kosztach przewalutowań transakcji zagranicznych. Po powrocie z urlopu przy pomocy takiej karty możecie nadal oszczędzać pieniądze płacąc nią w zagranicznych sklepach internetowych.

Poniżej znajdziecie opis oferty kilkunastu banków, które sprzedają swoim klientom karty walutowe lub wielowalutowe. Te ostatnie umożliwiają przy pomocy jednego plastiku wykonywanie transakcji w ciężar różnych rachunków walutowych. Informacje na temat kosztów obsługi kart pochodzą z biur prasowych poszczególnych instytucji. Oprócz banków, których opis znajdziecie poniżej, o karty walutowe spytałem jeszcze służby prasowe Getinu, Orange Finansów, Plusa i Pocztowego. Wszystkie zadeklarowały, że nie posiadają takiej oferty.

Przeczytajcie także: Ile musicie zapłacić za alerty SMS

Opisy oferty zawierają koszty obsługi karty oraz wypłat gotówki z zagranicznych bankomatów. Pamiętajcie, że na niektórych rynkach operatorzy tych urządzeń mogą pobierać dodatkową prowizję od transakcji. Może się więc okazać, że nawet jeśli Wasz bank oferuje darmową wypłatę gotówki z maszyny opłata z tego tytułu i tak może się pojawić. Zarobi na tym jednak nie Wasz bank a właściciel zagranicznego bankomatu.

Alior
Bank oferuje internetowy kantor walutowy a wraz z nim trzy karty walutowe: w euro, dolarach amerykańskich oraz funtach brytyjskich. Korzystanie z kart jest bezpłatne podobnie jak wykonywane za ich pomocą transakcje bezgotówkowe. Bezpłatna jest także pierwsza w miesiącu wypłata z bankomatu za granicą. Każda kolejna kosztuje 9 zł.

BGŻ BNP Paribas
Ten bank posiada w ofercie kartę dwuwalutową w złotych i euro oferowaną niestety wyłącznie klientom premium. Druga jej wada to konieczność samodzielnej zmiany rachunku, z którego mają być dokonywane transakcje. Takiego przepięcia można dokonać w oddziale, podczas połączenia z call center oraz w bankowości elektronicznej. Zaletą jest natomiast brak opłaty za korzystanie z plastiku oraz darmowe wszystkie wypłaty z zagranicznych bankomatów.

BZ WBK
BZ WBK oferuje karty do trzech kont walutowych prowadzonych w dolarach, funtach i euro. Pobiera roczną opłatę za korzystanie z nich. Wynosi ona 10 euro, funtów lub dolarów w zależności od rachunku, do którego została wydana. Jest także prowizja za skorzystanie z bankomatu, która wynosi 2,5 euro, funta lub dolara.

Citi
Handlowy oferuje kartę wielowalutową, którą można powiązać z kontem złotowym oraz rachunkami w euro, dolarach i funtach. Podobnie jak BGŻ BNP Paribas tak i Citi umożliwia powiązanie karty z jednym z tych rachunków, ale trzeba dokonać tego osobiście, np. przez call center albo bankowość internetową. Dla posiadaczy rachunków Citigold i CitiPriority karta jest bezpłatna podobnie jak dokonywane za jej pomocą wypłaty z zagranicznych bankomatów. Natomiast użytkownicy CitiKonta zapłacą za kartę 8 zł miesięcznie a wypłaty z bankomatów będą dla nich bezpłatne tylko gdy skorzystają z urządzenia z logo City. Transakcje w pozostałych maszynach to koszt 3 proc., min. 10 zł.

Credit Agricole
Bank oferuje kartę walutową do rachunków w euro i dolarach. Prowizja za korzystanie z niej wynosi 3 zł miesięcznie, jeśli jesteście posiadaczami konta PROSTOoszczedzającego lub Premium. Pozostali klienci zapłacą za kartę 6 zł miesięcznie. Opłata za pobranie pieniędzy z bankomatów za granicą wynosi 4 proc., min. 10 zł.

Euro Bank
Euro Bank od niedawna oferuje rachunki walutowe w dolarach, euro i funtach oraz możliwość powiązania z nimi posiadanej przez klientów złotowej karty debetowej. Po aktywowaniu opcji multiwalutowej przepięcia między rachunkami w zależności od kwoty transakcji będą odbywać się automatycznie. Karta z tą funkcją kosztuje 1,9 zł miesięcznie jednak do końca marca przyszłego roku bank opłaty nie pobiera. Wypłaty z bankomatów są bezpłatne dla posiadaczy rachunków Prestige. Pozostali płacą 1,5 euro, dolara lub funta w zależności od waluty transakcji.

ING
Tu od czerwca tego roku znajdziecie w ofercie opcję wielowalutową w karcie debetowej wydanej do konta złotowego. Kartą możecie dokonywać transakcji w ciężar rachunków prowadzonych w euro, dolarach i funtach. Bank nie pobiera dodatkowej prowizji z tego tytułu. Natomiast sama karta kosztuje 7 zł miesięcznie, ale opłata jest warunkowa. Można jej uniknąć wykonując transakcje bezgotówkowe na kwotę min. 300 zł miesięcznie. Wypłata gotówki za granicą kosztuje 3 proc. ING oferuje także kartę walutową do kont w euro. Miesięczna opłata za nią wynosi 1,5 zł. Za wypłatę gotówki za granicą prowizja wynosi także 3 proc.

mBank
W mBanku macie do wyboru dwa rodzaje kart. Pierwsza to wielowalutowa Visa Świat, oferowana posiadaczom rachunków Aquarius. Aby z niej korzystać, klient nie musi zakładać żadnych rachunków walutowych. Transakcje w dolarach, euro, funtach, frankach czy w jednej ze 150 walut są przeliczane na złote bez prowizji związanej z przewalutowaniem, po kursie oferowanym przez Visę. Karta kosztuje 10 zł miesięcznie i jest to opłata bezwarunkowa, której nie da się uniknąć. W zamian klient dostaje bezpłatne wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą. mBank posiada także karty walutowe w euro, dolarach i frankach szwajcarskich do rachunków prowadzonych w tych walutach. Koszt takiej karty to 30 zł rocznie. Bank nie pobiera prowizji od wypłat gotówki z zagranicznych bankomatów.

Millennium
Bank oferuje kartę powiązaną z kontem walutowym w euro. Miesięczna opłata za jej obsługę wynosi 1 euro. Wypłata gotówki z bankomatów zagranicznych kosztuje każdorazowo 2 euro.

Pekao
W ofercie tego banku znajdziecie karty wielowalutowe automatycznie wykrywające walutę transakcji. Karty te mogą być powiązane z rachunkami w złotych, dolarach, euro, funtach i frankach szwajcarskich. Opłata za obsługę takiej karty wynosi 6,99 zł miesięcznie, ale można jej uniknąć wykonując za jej pomocą min. cztery transakcje bezgotówkowe w miesiącu. Wypłaty z bankomatów grupy UniCredit za granicą są darmowe. Transakcje w pozostałych maszynach to koszt 2 proc. i 1,5 euro, dolara, franka lub 1 funta, w zależności od waluty.

PKO BP
Bank wydaje karty wielowalutowe do rachunków Aurum i Platinium II. Obsługiwane waluty to złotówki, euro, dolary i funty. Używanie tych kart jak i wypłaty z zagranicznych bankomatów przy ich pomocy są bezpłatne. Pamiętajcie jednak, że rachunki, do których są wydawane, przeznaczone są dla zamożniejszych klientów a koszt utrzymania tych kont może sięgać nawet 80 zł miesięcznie. Dla zwykłych śmiertelników PKO ma w ofercie także karty walutowe wydawane do rachunków w euro, funtach i dolarach. Opłata roczna za obsługę takiej karty wynosi odpowiednio do waluty, w której prowadzony jest rachunek 6 euro, 8 dolarów lub 5 funtów. Prowizja za wypłatę z bankomatu za granicą to 1,5 euro, dolara lub funta.

Raiffeisen Polbank
Bank oferuje kartę do konta walutowego prowadzonego w euro. Koszt jej obsługi wynosi 10 euro rocznie. Z każdą wypłatę gotówki z bankomatu za granicą przy jej pomocy zapłacicie 2 euro.

T-Mobile Usługi Bankowe
Bank oferuje karty walutowe w euro, dolarach, funtach i frankach. Opłata miesięczna za korzystanie z każdej z nich wynosi 3 zł a każda wypłata z bankomatu za granicą to koszt 5 zł.

KATEGORIA
PORADNIKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies