Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Biometria w bankomatach BZ WBK już za chwilę

Jeszcze w tym roku w kilkuset urządzeniach banku mają pojawić się czytniki biometryczne

Z nieoficjalnych jeszcze informacji wynika, że eksperyment BZ WBK z biometrią finger vein wchodzi w nową fazę. Po testach technologii w dwóch oddziałach, w tym w jednym w Lubinie i jednym w Warszawie, instytucja rozszerzyła pilota o kilka kolejnych placówek w stolicy.

Zgodnie z tymi informacjami bank jest zadowolony z testów i wkrótce czytniki biometryczne pojawiać się będą sukcesywnie w całej sieci oddziałów banku a także, uwaga, w bankomatach. Już w tym roku kilkaset maszyn ma zyskać czytniki biometryczne.

Przeczytaj także: PKO BP wchodzi w biometrię

Bank nie chce tych informacji jeszcze potwierdzić. – Decyzja co do kompleksowego wdrożenia biometrii jeszcze nie zapadła, ale trwające testy oceniamy pozytywnie. Ostatnio poszerzyliśmy je o dwa kolejne oddziały w Warszawie, będą też kolejne lokalizacje. Pilotaż pozwoli nam poznać opinie klientów na temat tego sposobu identyfikacji klientów, zweryfikuje w praktyce funkcjonalność finger vein przy masowym wdrożeniu. Planowane są także testy w innych kanałach kontaktu z klientem – podało biuro prasowe BZ WBK.

Fingern vein to technologia umożliwiająca identyfikację klienta po wzorze naczyń krwionośnych palca. Dostarcza ją japońska firma Hitachi. Polska była pierwszym krajem w Europie, w którym udało się ją wdrożyć na szerszą skalę. Zdecydowały się na to banki spółdzielcze a później bank BPH.

Przeczytaj także: Za podatki zapłacisz kartą, ale nie Blikiem

Obecnie finger vein jest stosowana także przez Getin Noble bank oraz firmę IT Card, która zarządza siecią bankomatów Planet Cash, a od kwietnia także przez BZ WBK.

Z biometrią eksperymentują jeszcze inne banki w Polsce. Na przykład Meritum oraz Smart wdrożyły biometrię głosową do swoich aplikacji mobilnych. Z kolei kilka instytucji, m. in. Alior i ING testowały biometrię podpisu. Wycofały się jednak z pilota.

Natomiast w miniony wtorek PKO BP poinformował, że zainwestuje kilka milionów złotych w biometryczny projekt, nad którym pracują Politechnika Gdańska i firma Microsystem. Efekty ich pracy mamy poznać w 2018 roku.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies