Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
PKO BP wchodzi w biometrię

W przyszłym tygodniu bank zakomunikuje rozpoczęcie prac nad kompleksowym rozwiązaniem biometrycznym

To zaskakująca informacja bo jeszcze kilka tygodni temu przedstawiciele instytucji w jednym z pism branżowych zaprzeczali, jakoby bank był zainteresowany rychłym wdrożeniem rozwiązań biometrycznych.

Była to zapewne zasłona dymna. Dziś dostałem zaproszenie na konferencję prasową, podczas której bank ma pochwalić się unikalnymi rozwiązaniami w dziedzinie biometrii, przygotowanymi wspólnie z jego partnerami. Biuro prasowe PKO nie chciało podać więcej szczegółów.

Przeczytaj także: Biometria wystartowała w BZ WBK

Nieoficjalnie udało mi się jednak dowiedzieć, że na konferencji bank poinformuje o starcie kompleksowego projektu biometrycznego. Nie wiadomo co to oznacza. Wiadomo natomiast, że wśród partnerów banku w tym projekcie ma być Politechnika Gdańska. Co ciekawe nie ma wśród nich firmy Hitachi, prekursora biometrii w polskiej bankowości.

Już kilka lat temu firma ta wdrożyła czytniki biometryczne w oddziałach banku BPH. Później z technologii tej skorzystał Getin, operator bankomatów Planet Cash a niedawno także BZ WBK.

Technologia oferowana przez Hitachi występuje na rynku pod nazwą finger vein. Umożliwia identyfikację człowieka po wzorze naczyń krwionośnych palca. To zdecydowanie bezpieczniejsze i pewniejsze rozwiązanie niż biometria odcisków palca, wykorzystywana na przykład przez producentów telefonów do odblokowywania urządzeń.

Przeczytaj także: Biometryczne bankomaty Planet Cash wkrótce dla klientów Blika

Finger vein po wprowadzeniu danych klienta do bazy umożliwia podpisywanie umów oraz transakcje, takie jak na przykład wypłaty gotówki z bankomatów, bez konieczności podpisywania jakichkolwiek papierowych dokumentów i posiadania karty. Wszystko zatwierdza się przykładając palec do odpowiedniego czytnika.

Z nieoficjalnych informacji wynika także, że prace nad realizacją projektu PKO BP już się rozpoczęły. Jednak klienci banku zobaczą efekty nieprędko…

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies