Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Impact fintech’17: Rewolucja nie zależy tylko od fintechów

Czasy bankowej chwały przeminęły, ale bankowcy wierzą, że bez nich innowacyjne firmy nie będą mogły się rozwijać

Ponad 1,5 tysiąca gości, ponad 150 speakerów i ponad 100 firm uczestniczyło w zakończonym wczoraj kongresie Impact Fintech, największej w Polsce imprezie dotyczącej innowacyjnych technologii w finansach. Startupy i najbardziej znane osobowości branży bankowej, ubezpieczeniowej oraz administracji rządowej po raz kolejny pojawiły się w Katowicach, aby odpowiedzieć na pytanie: czy świat jest gotowy na rewolucję fintechową.

Charakterystyczne jest to, że w otwierającej tę imprezę dyskusji uczestniczyli wyłącznie przedstawiciele dużych banków. Z ich wypowiedzi można było wywnioskować, że to od tych instytucji, a nie od fintechów zależy tak naprawdę, jak w następnych latach będzie wyglądał rynek finansów. Ich zdaniem bez banków nie będzie rozwoju firm fintech. – Czasy bankowej chwały przeminęły, ale wciąż jesteśmy potrzebni. Zatem za dwie dekady bank wciąż będzie po to, żeby dostarczyć pieniądze. Inna sprawa, jakiej do tego użyje technologii – stwierdził Cezary Stypułkowski, prezes mBanku.

Przeczytajcie także: Alior umożliwił logowanie przez FaceID

Bankowcy przekonywali, że ich oddziały stacjonarne nadal są potrzebne, bo pomagają budować zaufanie klientów. Natomiast nowe technologie wdrażane razem z fintechami mają usprawniać wygodę korzystania z usług finansowych. Innowacja ma być niewidoczna, ale musi wnosić nową jakość pomiędzy klientem a bankiem. Na zaczepne pytania w stylu, czy bank pozostanie jedynie posiadaczem depozytów a fintechy przejmą obsługę klienta, bankowcy odpowiadali wprost – tak, ale wtedy tym fintechem będzie również bank. Dostało się za to bitcoinowi. O ile technologie blockchainowe są przez instytucje bankowe oceniane pozytywnie, to już kryptowaluty, które dzięki nim powstały przeciwnie. – Moim zdaniem to spekulacyjna bańka i mocno przestrzegam przed huraoptymizmem w inwestowanie w kryptowaluty – stwierdził podczas debaty Brunon Bartkiewicz, prezes Banku Śląskiego.

Przeczytajcie także: Fintechy, czekacie na piaskownicę regulacyjną?

Na kongresie pojawili się też przedstawiciele regulatora rynku. – Chcemy być dla fintechu jak starszy brat. Ktoś, kto wspiera, z kim masz dobrą, przyjacielską relację – zadeklarował Marek Chrzanowski z Komisji Nadzoru Finansowego. Zapowiedział też, że każda z ok. 100 zidentyfikowanych barier rozwoju fintechów w Polsce zostanie zniesiona.

Warto wspomnieć o wydarzeniu, które wzbudziło na Kongresie spore zainteresowanie. Szef Mastercarda w Polsce Bartosz Ciołkowski zaprezentował działającego Soft POS-a. To aplikacja mobilna, która umożliwia przyjmowanie płatności zbliżeniowych bezpośrednio na smartfonie. Bez żadnych dodatkowych urządzeń. Jak stwierdził Ciołkowski, to pierwsze takie rozwiązanie na świecie. Więcej na temat tego innowacyjnego rozwiązania przeczytacie w teście Jacka Uryniuka w tym miejscu.

KATEGORIA
PATRONATY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies