Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Przelewy ekspresowe rosną jak na drożdżach. Rekord systemu Express Elixir w listopadzie

Wraz ze wzrostem popularności szybkich przelewów zmniejsza się średnia wartość pojedynczej transakcji

KIR opublikował listopadowe statystyki na temat zarządzanych przez siebie systemów rozliczeniowych. Tradycyjnie mnie najbardziej interesują dane dotyczące systemu Express Elixir. A ten odnotował spektakularne rekordy, zarówno jeśli idzie o liczbę jak i wartość przelewów. Zmniejszyła się przy tym dość znacznie średnia wartość pojedynczej transakcji. Ale po kolei.

Przeczytajcie także: Cardina, kolejny fintech z licencją KIP

W listopadzie przez system Express Elixir przeszło ponad 601 tys. przelewów. Poprzedni rekord, odnotowany w październiku bieżącego roku, został więc pobity o ponad 100 tys. przelewów (w październiku rozliczono ok. 488 tys. przelewów ekspresowych). W listopadzie 2016 r. w systemie Express Elixir wykonano ok. 268 tys. przelewów. Rok do roku system odnotował więc wzrost liczby transakcji o 124 proc.

Express Elixir odnotował również rekord, jeśli idzie o wartość zrealizowanych przelewów. W listopadzie wyniosła ona ok. 1,82 mld zł. Tymczasem poprzedni rekord, zanotowany w październiku bieżącego roku, wynosił ok. 1,67 mld. Natomiast w listopadzie ubiegłego roku wartość przelewów rozliczonych przez Express Elixir wynosiła ok. 1,05 mld zł.

Jak widzicie, liczba transakcji ekspresowych rośnie szybciej niż ich wartość. W konsekwencji zmniejsza się średnia wartość pojedynczego przelewu ekspresowego. W listopadzie wynosiła ona ok. 3 tys. zł i było to ok. 400 zł mniej niż w październiku.

Jeśli idzie o podstawowy system KIR-u, a więc Elixir, to w listopadzie przeszło przez niego 152,3 mln transakcji na łączną kwotę 418,7 mld zł. W analogicznym miesiącu ubiegłego roku system przetworzył 145 mln przelewów o wartości 381,1 mld zł. W ujęciu rocznym liczba rozliczonych transakcji wzrosła o 5 proc., a ich wartość zwiększyła się o blisko 10 proc. Największą w tym miesiącu dzienną liczbę przelewów rozliczono 13 listopada – 10,85 mln transakcji o wartości 19,36 mld zł.

Przeczytajcie także: Zapłaciłem kartą w pierwszym na świecie Soft POS-ie

Natomiast w systemie Euro Elixir w listopadzie 2017 r. rozliczono 2,47 mln transakcji, których wartość wyniosła 14,22 mld euro. Dla porównania, w listopadzie 2016 r. system rozliczył 2,2 mln przelewów o wartości 11,54 mld euro. W zestawieniu rocznym oznacza to wzrost liczby transakcji o 16 proc. oraz wzrost wartości o 23 proc. W omawianym miesiącu największa dzienna liczba transakcji w systemie Euro Elixir została zrealizowana 10 listopada. Rozliczono wówczas 132 tys. przelewów, których wartość wyniosła 694,2 mln euro.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies