Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
SimplyLease w Euro AGD, LeaseLink w Saturnie – firmy leasingowe ruszają na podbój e-commerce

Proces finansowania zakupów online dokonywanych przez biznes byłby jeszcze prostszy, gdyby nie przepisy. Ale w Siemens Finance uważają, że i na to znaleźli lekarstwo

Cały problem z finansowaniem e-zakupów za pomocą leasingu polega na tym, że przepisy jasno określają, iż umowa leasingowa musi być podpisana przez klienta albo odręcznie albo za pomocą podpisu kwalifikowanego, który jest kosztowny i korzysta z niego niewiele osób. To spora przeszkoda dla tych instytucji finansowych, które chciałyby zaoferować swoje usługi sklepom internetowym sprzedającym towary na raty także firmom. Oznacza to bowiem, że co prawda właściciel firmy może kupić laptop czy smartfon online i wybrać leasing jako formę finansowania, ale na dostarczenie towaru będzie musiał poczekać do czasu podpisania umowy, którą przywiezie do niego kurier. Następnie dokumenty muszą trafić z powrotem do leasingodawcy i dopiero wtedy produkt jest faktycznie kupowany i wysyłany do nabywcy.

Przeczytajcie także: Będziecie mogli kupować online w dowolnym kraju UE

Kto by chciał czekać tak długo? To samo pytanie zadali sobie pomysłodawcy usługi SimplyLease, którą dzisiaj zaprezentowała firma Siemens Finance. Dzięki niej sklepy internetowe będą mogły oferować swoim klientom zakup sprzętu finansowanego leasingiem, a wszystkie formalności docelowo mają być załatwiane online. Siemens Finance skorzysta tutaj z pomocy firmy Autenti, która ma sprawić, że klient podpisze umowę elektronicznie. Wymagany prawem podpis kwalifikowany będzie jednorazowo dostarczany w chmurze, a kupujący nic za niego nie zapłaci. Przy potwierdzaniu tożsamości ma być zastosowana np. wideoweryfikacja. Tak ma być w połowie 2018 r.

Na razie rozwiązanie SimplyLease jest pilotażowo testowane na stronach Euro AGD RTV i niestety wykorzystuje tradycyjną ścieżkę obiegu dokumentów, w której konieczny jest podpis na papierowej umowie i dwukrotna wizyta kuriera – raz z umową i raz z zakupionym sprzętem. Ale nawet w tej formie SimplyLease wydaje się wygodniejsze niż tradycyjny leasing. Niemal wszystko załatwia się online, weryfikuje tożsamość przelewem bankowym, a wpłaca udział własny (jeśli taką opcję wybierzecie) za pomocą Blika lub pay by linkiem. Usługa jest przeznaczona dla firm, które działają na rynku nie krócej niż rok, ale przedstawiciele Siemens Finance deklarują, że wkrótce z tej samej formy finansowania zakupów będą mogły korzystać także startupy. Za pomocą SimpleLease można sfinansować zakup sprzętu wartego od 1 tys. zł do 30 tys. zł.

Przeczytajcie także: BPS i SGB zyskają konkurencję

Ciekawe, że niemal równolegle podobne rozwiązanie wprowadzono w sklepie internetowym Saturna. Jednak stoi za nim konkurencja Siemensa. LeaseLink, bo tak nazywa się leasing online w tym markecie, oferuje finansowanie od 500 zł do 50 tys. zł. i także dostępny jest 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. W tym przypadku produkt wysyłany jest do klienta natychmiast po podpisaniu przez niego umowy w obecności kuriera. Jak się domyślam, ten przekazuje bowiem informację o złożeniu podpisu leasingodawcy, który od razu może sklepowi zapłacić za produkt pay by linkiem.

KATEGORIA
E-COMMERCE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies