Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Już co czwarty złoty wyjmowany z bankomatu trafia z powrotem do maszyny. Rośnie transakcyjność wpłatomatów

Z danych NBP wynika, że w II kw. 2017 roku wartość gotówki zdeponowanej w maszynach automatycznych wyniosła niemal 20 mld zł

Nikogo raczej nie zaskoczę informacją, że w omawianym okresie w porównaniu do tego samego kwartału przed rokiem liczba wypłat gotówki z bankomatów spadła. To trend obserwowany już od jakiegoś czasu, że przy rosnącej kwocie podejmowanej z bankomatów zmniejsza się liczba transakcji. W II kw. bieżącego roku podchodziliście do bankomatów 176,6 mln razy. Wyjęliście w ten sposób łącznie 82,6 mld zł. Dla porównania w II kw. 2016 r. wypłat było 184,1 mln, a podjęta wówczas kwota miała wartość 77,9 mld zł.

Przeczytajcie także: Sieć terminali płatniczych szybko rośnie

Coraz ciekawiej wyglądają jednak statystyki dotyczące wpłat realizowanych we wpłatomatach i maszynach dwu funkcyjnych. Ze statystyk Narodowego Banku Polskiego wynika, że w minionym kwartale odnotowano 11,5 mln zrealizowanych w ten sposób depozytów gotówkowych. Łączna wartość wpłat wyniosła w tym okresie 19,8 mld zł. Jeśli dobrze liczę, oznacza to, że już mniej więcej co czwarty złoty wyjmowany z bankomatu wraca do maszyny. Przy tym liczba i wartość wpłat szybko rośnie. W II kw. ubiegłego roku było ich 9,3 mln a ich wartość wyniosła wówczas 14,6 mld zł.

Statystyki te dowodzą, że wpłaty mają coraz większe znaczenie w biznesie bankomatowym. Nic dziwnego, że operatorzy tych maszyn szybko wymieniają urządzenia na dwu funkcyjne. Z najnowszego raportu Cashless na temat wpłatomatów wynika, że w czerwcu na polskim rynku funkcjonowało ponad 6,7 tys. maszyn przyjmujących depozyty. Tylko w ciągu kwartału przybyło ich prawie 200. Najbardziej, bo o ok. 80 urządzeń, urosła sieć Planet Cash.

Przeczytajcie także: W II kw. padł rekord płatności kartami

Wracając do najświeższych danych NBP warto też zwrócić uwagę na liczbę i wartość transakcji cashback, a więc wypłat gotówki przy okazji płatności kartą za zakupy. W II kw. było ok. 3,7 mln tego typu transakcji. Wypłaty sklepowe miały w tym okresie wartość ok. 419 mln zł. Dla porównania w II kw. 2016 r. transakcji typu cashback było 2,9 mln a ich wartość wyniosła ok. 299 mln zł.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies