Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Prawie 300 tys. osób założyło już Profil Zaufany za pośrednictwem banków. Najświeższe dane

Spośród osób, które drogą elektroniczną założyły PZ, najwięcej jest klientów PKO. Ale ING goni lidera

Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało właśnie najświeższe dane na temat liczby Profili Zaufanych założonych przez obywateli. Okazuje się, że jest ich już prawie milion, a dokładnie 990090. Resort spodziewa się zatem, że już za kilka dni pęknie okrągły milion aktywnych PZ.

Przeczytajcie także: Alior rozwija wideoweryfikację

Natomiast drogą elektroniczną, a więc za pośrednictwem systemów transakcyjnych banków oraz przez platformę Envelo, Profil Zaufany założyło dotąd 295268 osób. Ministerstwo Cyfryzacji ma więc nadzieję świętować wkrótce przekroczenie poziomu 300 tys. PZ aktywowanych zdalnie. Spośród osób, które już to zrobiły, najwięcej jest klientów PKO BP – bez mała 136 tys. Łącznie z klientami należącej do PKO marki Inteligo (24,5 tys.) przez systemy tej instytucji PZ aktywowało ponad 160 tys. osób.

Z informacji MC wynika, że PZ założyło drogą elektroniczną również ponad 75 tys. klientów ING Banku Śląskiego, prawie 36,6 tys. klientów Millennium oraz ponad 23,2 tys. posiadaczy rachunków w Pekao a także ok. 2,7 tys. użytkowników platformy Envelo. Z ciekawostek zwróćcie uwagę na logo Pekao w przygotowanej przez MC okolicznościowej infografice. Tam wciąż bank jest włoski.Na pewno szybszemu zwiększeniu liczby zakładanych Profili Zaufanych będzie służyć rosnąca dostępność tej usługi w bankach. Wiadomo, że kilka kolejnych instytucji pracuje nad tym rozwiązaniem. Są wśród nich mBank i BZ WBK a także Raiffeisen Polbank który wprowadził już do swojego regulaminu związane z nią zapisy. Z moich informacji wynika jednak, że klienci tego banku będą musieli jeszcze trochę poczekać na możliwość zakładania PZ przez system transakcyjny.

Przeczytajcie także: Nowy sposób oszczędzania w Orange Finanse

Profil Zaufany jest narzędziem umożliwiającym uwierzytelnianie się przy załatwianiu spraw urzędowych. To pewnego rodzaju bezpłatny podpis elektroniczny, którym można potwierdzić wnioski wysyłane do urzędów czy też inną korespondencję urzędową. Przy pomocy Profilu Zaufanego można m.in. złożyć elektronicznie wniosek o nowy dowód osobisty, zgłosić utratę starego, wyrejestrować samochód, założyć firmę, a po zalogowaniu się do systemu ZUS sprawdzić np. czy pracodawca regularnie odprowadza składki. Można go też użyć do podpisania dowolnego pisma wysyłanego do urzędu.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI:

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies