Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Niemal co dziesiąty kierowca w Warszawie płaci za parking komórką

Chociaż gotówka wciąż króluje, to za postój w płatnych strefach coraz częściej płacimy telefonem i kartą

Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie podał statystyki na temat wpływów z opłat za parkowanie w płatnych strefach. Warszawa dysponuje jedną z największych, jeżeli nie największą strefą płatnego parkowania w naszym kraju, a jednocześnie osób płacących mobilnie powinno być tu stosunkowo dużo. Dane ZDM mogą więc rzucić nieco światła na to, na jakim etapie znajduje się rozwój zdalnych płatności w Polsce.

I trzeba powiedzieć, że nie jest tak źle, jak sugerowałyby to statystyki Zarządu Transportu Miejskiego na temat zdalnej sprzedaży biletów komunikacji miejskiej. ZTM podał, że sprzedaż biletów przez smartfony stanowi zaledwie 2 proc. całości.

Przeczytaj także: Niezłe wyniki płatności zbliżeniowych HCE

W przypadku opłat za parkowanie wynik jest zdecydowanie lepszy. Za pomocą telefonów komórkowych warszawscy kierowcy wydali na parkowanie w płatnych strefach w ubiegłym roku ponad 6,7 mln zł. Stanowi to 8,9 proc. wszystkich przychodów miasta z tego tytułu, które wyniosły ponad 75 mln zł.

Dochody z płatnego parkowania w Warszawie (zł) | Create infographics

Co ciekawe na znaczeniu mają zyskiwać karty płatnicze. W ubiegłym roku opłaty wniesione za ich pośrednictwem wyniosły prawie 2,9 mln zł, co stanowiło niecałe 4 proc. przychodów. Miasto liczy, że udział kart w przychodach znacznie wzrośnie po tym, jak wszystkie parkometry w Warszawie będą dysponowały terminalami. Ich instalacja ma się zakończyć we wrześniu.

Nie jest zaskoczeniem, że największa część przychodów stolicy z parkowania realizowana jest gotówką – 65 proc. Reszta to kwoty wnoszone przez posiadaczy abonamentów, kart miejskich oraz przelewami przez osoby ukarane mandatami za parkowanie bez opłaty.

Przeczytaj także: Mobilna sprzedaż biletów wzrosła w Warszawie o 283 proc.

Opłacanie postoju za pomocą smartfona ma wielką zaletę w porównaniu z innymi sposobami: płacicie na zasadzie start-stop, czyli za faktyczny czas postoju, co pozwala oszczędzić pieniądze, gdy do auta wracacie nim upłynie opłacony czas parkowania. Poza tym nie musicie biegać w poszukiwaniu parkometru.

Obecnie jedynym operatorem, za pośrednictwem którego można płacić za parkowanie w stolicy, jest SkyCash. Statystyki ZDM mówią więc nieco także o przychodach tej spółki, jak dotąd skrzętnie skrywanych przez władze firmy.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies