Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Niezłe wyniki płatności zbliżeniowych HCE

Po pierwszych pięciu miesiącach od wdrożenia mobilnych płatności zbliżeniowych w Pekao korzysta z nich prawie 30 tys. osób

Czyli szału nie ma, bo to mniej niż połowa wszystkich użytkowników aplikacji PeoPay. Ale przyznać trzeba, że liczba wygląda imponująco w porównaniu z płatnościami mobilnymi w modelu simcentrycznym, z których po dwóch latach na rynku w ofercie kilku banków korzysta niewiele więcej ludzi.

Przeczytaj także: Płatności HCE wkrótce w Getinie

Płatności HCE, wdrożone w Pekao, to pierwsze na naszym rynku rozwiązanie, pozwalające płacić telefonem tak jak kartą zbliżeniową, z tym że dane do transakcji nie są przechowywane w telefonie tylko w chmurze obliczeniowej. To inaczej niż przy płatnościach simcentrycznych. W tym wypadku dane niezbędne do przeprowadzenia płatności umieszczone są w tzw. bezpiecznym miejscu na karcie SIM telefonu.

Płatności simcentryczne wystartowały w Polsce jesienią 2012 roku. Obecnie oferują je m.in. mBank, Orange Finanse, Getin, Raiffeisen Polbank czy Bank Śląski. Niestety, nie upowszechniają się tak szybko jak chciałyby banki czy organizacje płatnicze.

Problemy sprawia m.in. konieczność współpracy między operatorami komórkowymi a bankami oraz wymiany karty SIM w smartfonie. Kilka instytucji, m.in. Raiffeisen czy Getin, zastanawia się nawet nad rezygnacją z tego projektu.

Przeczytaj także: Raiffeisen kończy z płatnościami simcentrycznymi

Problemy, na które napotyka rozwiązanie simcentryczne, nie występują w przypadku technologii HCE. W związku z tym, że dane transakcyjne przechowywane są w chmurze obliczeniowej, bank nie musi współpracować z telekomem, a klient wymieniać karty SIM. Wystarczy, że posiada aparat wyposażony w moduł zbliżeniowy.

Dane na temat użytkowników płatności HCE w Pekao potwierdzają, że rozwiązanie chmurowe ma przed sobą o wiele lepsze perspektywy niż model simcentryczny. Choć organizacje płatnicze konsekwentnie twierdzą, że nie należy go jeszcze skazywać na porażkę. Natomiast nad wdrożeniem płatności HCE intensywnie pracuje kilka kolejnych instytucji, m.in. BZ WBK czy Getin.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies