Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Padł rekord wartości przelewów zleconych w systemie Express Elixir

W ubiegłym miesiącu za pośrednictwem tego rozwiązania przesłano ponad 1,2 mld zł

Z danych udostępnionych przez KIR wynika, że w kwietniu bieżącego roku za pośrednictwem systemu szybkich przelewów Express Elixir wykonaliście 331 tys. transakcji o łącznej wartości ponad 1,2 mld zł. Pod względem liczby przelewów lepszy był grudzień ubiegłego roku oraz tegoroczny marzec. Natomiast pod względem wartości transakcji kwiecień był rekordowy.Dla porównania, w kwietniu 2016 r. system rozliczył 201 tys. przelewów o wartości 806 mln zł. Tym samym w ujęciu rocznym odnotowano ponad 64-proc. wzrost liczby transakcji oraz blisko 51-proc. wzrost ich wartości. Najwyższą dzienną liczbę transakcji oraz najwyższą dzienną wartość przetworzonych zleceń odnotowano 28 kwietnia. Było wówczas ponad 22 tys. przelewów o wartości prawie 99 mln zł.

Przeczytajcie także: To był niezły kwartał dla Ogniva

Warto w tym miejscu przypomnieć, że zgodnie z najnowszymi statystykami Narodowego Banku Polskiego w IV kw. ubiegłego roku po raz pierwszy w historii liczba transakcji rozliczonych przez KIR w systemie Express Elixir była wyższa niż transakcyjność konkurencyjnego systemu Blue Cash. Więcej na ten temat możecie przeczytać tutaj.W ubiegłym miesiącu odnotowano wzrost średniej wartości przelewu ekspresowego, która w kwietniu osiągnęła poziom 3,6 tys. zł. Być może jest to efekt wejścia do systemu zarządzanego przez KIR Narodowego Banku Polskiego. Przypomnę, że stało się to pod koniec marca. Ucieszyć się z tego powinni przede wszystkim importerzy dóbr, bo dzięki temu mogą uprościć formalności celne. Zakładam, że ich wysokowartościowe przelewy do administracji celnej mogły przyczynić się do wzrostu średniej.Natomiast podstawowy system KIR-u, czyli Elixir, rozliczył w kwietniu prawie 146 mln przelewów o łącznej wartości ponad 379 mld zł. Dla porównania, w analogicznym okresie 2016 r. system przetworzył 144 mln transakcji o wartości bez mała 370 mld zł. Oznacza to, że w ciągu roku liczba przelewów wzrosła o 1,4 proc., natomiast wartość zwiększyła się o 2,6 proc. Największą dzienną liczbę transakcji w systemie Elixir w analizowanym miesiącu odnotowano w poniedziałek, 10 kwietnia – tego dnia KIR rozliczył 14 mln przelewów na kwotę 22,5 mld zł.

Przeczytajcie także: Rośnie zasięg usługi Paybynet

Jak pewnie wiecie, KIR oferuje również system Euro Elixir służący do rozliczeń w euro. W kwietniu 2017 r. przez system ten przeszło prawie 2,1 mln transakcji o wartości 11,7 mld euro. W analogicznym okresie ubiegłego roku system przetworzył 1,74 mln przelewów, których wartość wyniosła 9,2 mld euro. Oznacza to wzrost o 18,4 proc. pod względem liczby transakcji oraz wzrost wartości o ponad 27 proc.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI:

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies