Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Duża zmiana na rynku szybkich przelewów: Express Elixir prześcignął Blue Cash

Po raz pierwszy w historii działania obu systemów ten zarządzany przez KIR odnotował większą liczbę transakcji niż konkurent

Polski rynek płatniczy jest na tle innych europejskich wyjątkowy i innowacyjny pod kilkoma względami. Między innymi dlatego, że choć w wielu krajach przelewy międzybankowe wciąż potrafią iść kilka dni i nie ma sposobu, by temu zaradzić, nad Wisłą funkcjonują aż dwa systemy przelewów ekspresowych. To Blue Cash zarządzany przez trójmiejską spółkę Blue Media oraz Express Elixir KIR-u. Warto odnotować, że w konkurencji między nimi w IV kw. ubiegłego roku doszło do ważnej zmiany.

Przeczytajcie także: Wysokie ceny zabijają szybkie przelewy

Historycznie ułożyło się tak, że niemal od początku funkcjonowania obu systemów wartość transakcji w Express Elixir była wyższa niż w Blue Cash. W dużej mierze dlatego, że z tego pierwszego, oprócz klientów indywidualnych, korzystają też często korporacje, które obracają zwykle dużymi kwotami. Z kolei pod względem liczby transakcji zawsze wygrywał Blue Cash. Umożliwia on bowiem przelewanie pieniędzy nie tylko pomiędzy bankami uczestniczącymi w systemie, ale także do odbiorców posiadających rachunki w tzw. bankach współpracujących.

To już jednak nieaktualne. Jak podał dziś Narodowy Bank Polski, w IV kw. ubiegłego roku za pośrednictwem systemu Express Elixir wykonano 901 tys. transakcji. To wzrost aż o 30 proc. w stosunku III kw., gdy przez system zarządzany przez KIR przeszło 695 tys. przelewów. Natomiast Blue Cash odnotował spadek z 809 tys. w okresie od lipca do września, do 769 tys. w IV kw.

Przeczytajcie także: Przelew do ZUS-u będzie jeden zamiast trzech

Wzrost transakcyjności systemu Express Elixir to zasługa kilku czynników. Na pierwszym miejscu wymieniłbym rosnący zasięg tego rozwiązania. W ostatnim czasie zostało udostępnione m.in. przez BGŻ BNP Paribas a wcześniej banki – uczestnicy Blika wykorzystały go do przelewów P2P. Tylko tych ostatnich w IV kw. było prawie 200 tys. Warto też przypomnieć, że w marcu do systemu KIR-u przystąpił sam NBP.

Natomiast transakcyjność Blue Cash spada już drugi kwartał z rzędu. Gdy po informacji o pierwszym w historii spadku liczby przelewów odnotowanych przez Blue Cash w III kw. ub. roku pytałem o przyczyny tego zjawiska zarządzającą nim spółkę, powiedziano mi, że to efekt podwyżek cen w bankach. Taka sytuacja miała miejsce np. BZ WBK czy T-Mobile Usługach Bankowych, które w połowie ubiegłego roku podniosły opłaty za ekspresy.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies