Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Przelewy ekspresowe będą jeszcze bardziej premium. Ceny podnosi kolejny bank

Wzrost opłat za szybkie przelewy to jedna z niekorzystnych zmian, jakie od lipca wprowadzi do swojej oferty Alior

W ostatnim czasie podwyżki cen przelewów ekspresowych zaordynowały swoim klientom dwa banki, czyli BZ WBK oraz T-Mobile Usługi Bankowe. Pierwszy z nich latem ubiegłego roku podniósł opłatę z 3 zł do 5 zł. Z kolei T-Mobile Usługi Bankowe zabrały możliwość wykonywania 10 ekspresów miesięcznie za darmo oraz podniosły ich cenę z 5 do 6 zł za każdy.

Wpływ tych decyzji boleśnie odczuwa firma Blue Media, która zarządza systemem Blue Cash. W ich wyniku IV kw. ubiegłego roku był już drugim z kolei, gdy liczba przelewów ekspresowych realizowanych za pośrednictwem tego systemu spadła. Jeszcze w okresie od kwietnia do czerwca Blue Cash rozliczył prawie 900 tys. ekspresów. W IV kw. było to niespełna 770 tys.

Przeczytajcie także: Ważna zmiana na rynku przelewów ekspresowych

Okazuje się jednak, że to nie koniec podwyżek cen przelewów ekspresowych. Od 1 lipca bieżącego roku nowe stawki zaczną obowiązywać w Aliorze. Zmiany dotkną użytkowników Kont Rozsądnych, Internetowych oraz Kont Rachunki w Pakiecie (nazywanych dotąd Kontami Rachunki bez Opłat). Obecnie za przelew ekspresowy zlecony przez internet o wartości do tysiąca złotych płacą 1 zł, a będą płacić 3 zł. Cena przelewu o wartości między 1 a 2 tys. zł wzrośnie z 2 zł do 5 zł, takiego o wartości w przedziale między 2 a 3 tys. zł – z 3 zł do 5 zł, oraz o wartości między 3 a 4 tys. zł – z 4 zł do 5 zł.

Jak wiecie, większość banków oferujących dziś przelewy ekspresowe każe sobie za nie płacić dużo więcej niż za tradycyjne. Z tego co się orientuję, różnica w kosztach obsługi nie uzasadnia jednak tak dużych różnic w ich cenach. Wygląda więc na to, że banki traktują ekspresy jako usługę bardzo premium, a decyzja Aliora wskazuje, że póki co nie ma szans na zmianę tego podejścia. Przy czym banki kształtując swoją politykę cenową w tym zakresie wykazują się sporą dozą pragmatyzmu. Z badań KIR-u prowadzonych od kilku lat wynika bowiem, że klienci za przelewy ekspresowe są w stanie zapłacić maksymalnie 6 zł. Instytucje starają się więc wycisnąć z nich tyle, ile się da.

Natomiast zmiana stawek za ekspresy to nie jedyne nowości, jakie znajdą się w tabeli opłat Aliora od 1 lipca. Bank wprowadza nowe stawki za korzystanie z bankomatów Euronetu. Bezpłatne pozostaną wypłaty o wartości co najmniej 100 zł. Natomiast te mniejsze obarczone będą prowizją w wysokości 5 zł każda. Zmiana dotyczy użytkowników większości rachunków. Opłat będzie można uniknąć w zamian za przelewanie na konto w Aliorze pensji, renty, emerytury lub stypendium.

Przeczytajcie także: Nowy system i aplikacja Aliora już w maju

Alior z 7 zł do 8 zł podwyższa też opłatę z tytułu przelewu wykonywanego w oddziale. Ogranicza również abonament na rachunki opłacane w oddziale przez posiadaczy Konta Rachunki w Pakiecie (dawne Konto Rachunki bez Opłat). Abonament kosztuje 8 zł i to się nie zmieni. Ale obecnie abonament nie ma ograniczenia, jeżeli chodzi o liczbę rachunków, jakie można w jego ramach opłacać. Od lipca będzie ich mogło być maksymalnie 3. Każdy następny będzie kosztował dodatkowe 8 zł. Opłat abonamentowych można uniknąć przelewając na konto w Aliorze pensję, rentę, emeryturę lub stypendium.

Ponadto bank zaostrza warunek uprawniający do zwolnienia z 6-złotowej opłaty z tytułu użytkowania karty debetowej wydanej do Konta Internetowego. Obecnie wystarcza do tego płacenie nią bezgotówkowo 100 zł miesięcznie, ale od 1 lipca będzie to musiało być co najmniej 300 zł. Posiadacze Konta Internetowego będą musieli pogodzić się też z opłatą w wysokości 8 zł z tytułu wpłat i wypłat gotówki z oddziałach (obecnie są one bezpłatne). Alior zdecydował też o zmniejszeniu z 1,5 proc. do 1 proc. cashbacku od transakcji kartami wydanymi do Kont Rozsądnych.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies