Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Policja ostrzega przed nowym rodzajem ataku na klientów bankowości internetowej. Analogowy, ale groźniejszy niż wirus

To ewolucja metody na wnuczka. Oszuści dzwonią do ofiar podając się za policjantów tropiących cyberprzestępców i wyłudzają dane logowania na rachunki. Ostrzeżcie swoich rodziców i dziadków

Podejrzewam, że większość czytelników Cashless jest na tyle świadoma i roztropna, że nie stanie się ofiarą tego rodzaju ataku. Zapewne wielu z Was ma jednak rodziców lub dziadków, którzy poznali już zalety bankowości elektronicznej i z tego rozwiązania korzystają. To oni mogą stać się celem działania przestępców, którzy nową metodę kradzieży stosują coraz częściej. Policja ostrzega o nasileniu tego zjawiska.

Przeczytajcie także: Dała się oszukać bo myślała, że pomaga policji

Atak jest swego rodzaju ewolucją metody na wnuczka. Przestępcy dzwonią do starszych osób i podają się za policjantów prowadzących śledztwo w sprawie oszustw internetowych. Przekonują, że potrzebują danych logowania na rachunek, aby móc wyśledzić złodziei. Następnie przelewają pieniądze na kontrolowany przez siebie rachunek i proszą o podanie kodu autoryzującego transakcję.

Ostatni taki przypadek miał miejsce w miniony czwartek w Białej Podlaskiej. Ofiarą była 69-letnia mieszkanka tego miasta. Sprawcy podając się za funkcjonariuszy policji namówili kobietę, aby ta zlikwidowała posiadaną lokatę. Niestety zmieniając miejsce ulokowania środków finansowych podała sprawcom login i hasło do konta. Dodatkowo w systemie bankowym zaktualizowała numer telefonu służący do wysyłania haseł jednorazowych, podając ten wskazany przez przestępców. Na szczęście zorientowała się, że padła ofiarą oszustów zanim ci zdążyli przelać pieniądze z jej rachunku.

Przeczytajcie także: CERT ostrzega przed atakiem PSG

Tymczasem kilka dni temu zupełnie podobny przypadek miał miejsce w Małopolsce. Tam przestępcom udało się ukraść starszej osobie ponad 100 tys. zł. Nie wiadomo, ile podobnych zdarzeń było w całym kraju, ale ofiary nawet nie wiedzą, że zostały okradzione. Policja apeluje więc o ostrożność. Sugeruje, aby zanim pójdzie się na współpracę z telefonicznymi policjantami, sprawdzić, czy tego rodzaju działania są prowadzone dzwoniąc na numer 997 lub 112. Warto też w takiej sytuacji skonsultować się z rodziną. Jeśli macie wśród swoich bliskich starsze osoby korzystające z bankowości elektronicznej, powiedzcie im o nowej metodzie oszustów.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies