Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Wasze publiczne wpisy pomagają w atakach na pracodawców. Najnowszy raport CERT Orange

Specjaliści alarmują, że media społecznościowe stały się rajem dla cyberprzestępców

CERT Orange Polska opublikował właśnie raport "Bezpieczeństwo sieci w 2016 r." Wynika z niego, że w ubiegłym roku analitycy CERT mieli do czynienia średnio z ok. 50 incydentami bezpieczeństwa dziennie. Najczęściej rozpowszechniano obraźliwe i nielegalne treści (40 proc.). Odnotowano także próby włamań (20 proc.), ataki typu DDoS (17 proc.) oraz ataki za pomocą złośliwego oprogramowania ( 7 proc.).

Eksperci wskazują, że w porównaniu z 2015 r. ponad dwukrotnie wzrosła liczba ataków ransomware, czyli takich, których celem jest wymuszenie okupu. Odnotowano też prawie trzykrotnie więcej ataków na urządzenia mobilne, głównie te z Androidem. Zdaniem analityków, to w dużej mierze efekt upowszechnienia płatności za pomocą smartfonów oraz nieaktualizowania systemu operacyjnego.

Przeczytajcie także: Wpadła szajka, która oszukiwała na płatnych SMS-ach

Z raportu wynika także, że rajem dla cyberprzestępców stały się media społecznościowe. Złośliwe oprogramowanie rozsyłane jest poprzez fałszywe linki i za pomocą wiadomości na Messengerze. Natomiast zamieszczane przez Was samych informacje dotyczące np. spraw zawodowych ułatwiają przestępcom ataki na Waszego pracodawcę.

Eksperci CERT Orange zwracają także uwagę, że zbyt często podłączacie do internetu źle zabezpieczone urządzenia (tzw. internet rzeczy), np. kamery internetowe, drukarki czy wyposażenie AGD. Taki sprzęt jest wykorzystywany do ataków DDoS, gdy wybrany przez przestępców serwer bombardowany jest olbrzymią liczbą zapytań. Ilustracją tego zjawiska jest największy w historii atak DDoS, który miał miejsce w 2016 r., a w którym wykorzystano zainfekowane wcześniej kamery internetowe i rejestratory obrazu. – Taki atak mógłby zablokować w jednym czasie dostęp do bankowości elektronicznej przeszło tysiąca dużych banków – napisano w raporcie. CERT nie podał jednak kto był ofiarą tego zdarzenia.

Przeczytajcie także: Po cyberataku KNF zbuduje nową stronę

W kwietniu 2016 r. odnotowano także niemal dwukrotny wzrost nasilenia kampanii phishingowych i spamowych. Eksperci łączą to z rozpoczęciem wypłat świadczeń z programu 500+. Analitycy CERT uważają, że w tym roku phishing będzie skuteczniejszy, bo jest przygotowany w taki sposób, że uderza w konkretne grupy zawodowe. W 2017 r. należy się też spodziewać dalszego wzrostu liczby ataków na urządzenia mobilne. Pełny raport CERT Orange Polska można pobrać tutaj.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies