Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Warszawa testuje opłatomaty. Jeśli urządzenia znane z innych miast przyjmą się, będzie ich więcej

Maszyny służące bezgotówkowemu wnoszeniu opłat za usługi miejskie stanęły w dwóch placówkach urzędu miasta

Warszawa chwali się, że już wszystkie punkty kasowe urzędu miejskiego wyposażone są w terminale do płatności kartami. Teraz przy współpracy z organizacją Visa realizowany jest pilotaż, który ma zachęcić warszawiaków do bezgotówkowych płatności tam, gdzie punktów kasowych nie ma.

Przeczytajcie także: Orlen chce być jak McDonald's

W dwóch placówkach miejskich, a więc w Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego oraz Biurze Stołecznego Konserwatora Zabytków, zainstalowano samoobsługowe terminale płatnicze (tzw. opłatomaty bezgotówkowe), w których opłaty dokonuje się kartą. Jeśli nowe rozwiązanie zostanie dobrze przyjęte przez mieszkańców, urządzenia takie pojawią się w kolejnych placówkach.


Władze stolicy szczycą się tym, że na jej terenie do obsługi płatności bezgotówkowych przystosowanych jest już blisko 2,5 tys. biletomatów zlokalizowanych przy przystankach, stacjach metra i stacjach kolejowych, a także mobilnych, zainstalowanych w większości stołecznych autobusów. Warszawiacy mogą również płacić kartami za bilety przez internet oraz w aplikacjach mobilnych.

Przypomnę, że warszawscy gapowicze kartą mogą uregulować też opłatę karną za przejazd bez biletu – przy płatności bezpośrednio u kontrolerów mających przy sobie mobilne terminale płatnicze, kara jest niższa o 40 proc. Płatności bezgotówkowe są też przyjmowane we wszystkich stołecznych parkomatach zlokalizowanych w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego (ponad 1,5 tys. urządzeń).

Obecnie Visa przekonuje organizatorów transportu do nowoczesnych płatności za komunikację miejską. Chodzi o system oparty o dokonywanie płatności za przejazd w sposób zbliżeniowy, kartą płatniczą lub smartfonem, bez konieczności zakupu tradycyjnego biletu. Rozwiązanie takie wprowadzono niedawno w Świebodzicach a w styczniu w komunikacji miejskiej w Jaworznie.

Przeczytajcie także: Wkrótce za kupon Lotto zapłacicie kartą

Projekt wzorowany jest na systemie wdrożonym w Londynie. Polega na tym, że pasażerowie wsiadający do pojazdu komunikacji miejskiej, zamiast kasować tradycyjny bilet, wybierają jego rodzaj oraz dokonują płatności zbliżając jedynie swoją kartę płatniczą do kasownika będącego jednocześnie terminalem płatniczym. Podczas kontroli pasażer musi tylko zbliżyć swoją kartę do terminala kontrolera, aby potwierdzić wniesienie opłaty.

O rozwoju płatności bezgotówkowych i innowacjach w miastach będą rozmawiali uczestnicy konferencji Smart City Forum, która w dniach 8-9 marca br. odbywa się w Warszawie. Visa będzie gospodarzem bloku poświęconego nowoczesnym płatnościom za usługi miejskie, który zaplanowano na jutro. Serwis Cashless jest partnerem medialnym wydarzenia, którego program możecie znaleźć tutaj.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies