Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Jest umowa na mDokumenty. Projekt zrealizuje Centralny Ośrodek Informatyki

COI za pracę nad wcieleniem pomysłu resortu cyfryzacji może otrzymać 4,8 mln zł

COI poinformował właśnie, że 27 lutego 2017 r. zawarł umowę z Ministerstwem Cyfryzacji i będzie wykonawcą projektu mDokumenty. – To na razie tylko umowa ramowa, a kwota ponad 4,8 mln złotych to maksymalna wysokość wynagrodzenia, jakie może otrzymać Centralny Ośrodek Informatyki za pracę przy projekcie mDokumenty – powiedział mi Igor Ryciak z COI.

Podkreślił, że ostateczna kwota zależy od wyceny działań związanych z realizacją poszczególnych etapów harmonogramu projektu. Dodał jednak, że w umowie nie zapisano żadnych terminów, za wyjątkiem daty, do której MC może zlecać COI kolejne prace. A może to robić do 31 stycznia 2018 r. Przypomnę, że ministerstwo deklarowało, iż pilotażowa wersja systemu będzie gotowa w maju 2017 r. Na realizację tych planów pozostało więc bardzo niewiele czasu.

Przeczytajcie także: Jest zielone światło dla mDokumentów

O mDokumentach pisałem już wielokrotnie, między innymi w tym tekście. Przypomnę tylko, że nie zastąpią tradycyjnych dokumentów, czyli na przykład dowodu osobistego czy prawa jazdy, natomiast mogą ułatwić weryfikację Waszej tożsamości przez przedstawicieli służb mundurowych, urzędników, a w przyszłości być może będą także wykorzystywane w kontaktach z bankami, telekomami lub innymi usługodawcami.

Jak to ma działać? Gdy zostaniecie poproszeni o dowód, podacie numer telefonu, na który otrzymacie SMS z kodem autoryzacyjnym. Podyktujecie go, by np. policjant mógł zobaczyć na ekranie swojego urządzenia cyfrową wersję Waszego dowodu, ubezpieczenia samochodu, czy prawa jazdy. System na nic się jednak nie zda, gdy dojdzie do kolizji na drodze, a Wy nie będziecie chcieli wzywać policji. Aby potwierdzić swoją tożsamość przed drugim uczestnikiem zdarzenia czy żeby spisać odpowiednie oświadczenie i tak będziecie potrzebować plastikowego dokumentu.

Przeczytajcie także: Profil Zaufany nieprędko zamieni się w eGO

Warto wspomnieć, że podczas jesiennej prezentacji projektu powszechnie krytykowany był przyjęty przez twórców model przesyłania kodów autoryzacyjnych. Banki powoli rezygnują z SMS-ów jako zbyt niebezpiecznych przy zatwierdzaniu przelewów i kosztownych. W zamian mobilną autoryzację wprowadził na przykład ostatnio mBank. Ministerstwo Cyfryzacji porozumiało się zatem z telekomami w kwestii wykorzystania do mDokumentów nowocześniejszego systemu Mobile Connect. Nie wiadomo jednak, kiedy wszyscy operatorzy będą gotowi do zaoferowania tej usługi oraz czy wtedy łatwo i bez dodatkowych kosztów da się przebudować system mDokumentów.

KATEGORIA
TEMAT DNIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies