Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Jest zielone światło dla mDokumentów. Rząd może rozpocząć prace nad projektem ustawy

Resort cyfryzacji liczy, że pilotaż rozwiązania uda się przeprowadzić jeszcze przed wakacjami. Choć dziś wydaje się, że to mało realne

O projekcie mDokumenty głośno było jesienią ubiegłego roku, gdy został zaprezentowany przez Ministerstwo Cyfryzacji. Przypomnę, że pomysł polega na tym, aby weryfikować tożsamość obywateli przy pomocy telefonu. Początkowo zakładano, że urządzenie mobilne zastąpi tylko dowód osobisty. Z czasem koncepcja ewoluowała i objęła także inne dokumenty, takie jak prawo jazdy czy dowód rejestracyjny. Jak to ma działać w praktyce, możecie przeczytać w tym tekście.

Problem w tym, że do koncepcji MC dosyć chłodno odniosły się resorty administracji i finansów. Oficjalnie miały zastrzeżenia merytoryczne, ale mówiło się, że w tle toczy się spór polityczny. Wygląda na to, że ministrowie zakopali topór wojenny. Wczoraj po ponad dwóch miesiącach konfiktu Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji zatwierdził wniosek dotyczący realizacji projektu.

Przeczytajcie także: MC rezygnuje z SMS-ów w mDokumentach?

Karol Manys, rzecznik MC twierdzi, że projekt przyjęto w wersji, jaką zaprezentowano na konferencji prasowej w listopadzie ubiegłego roku. Czyli weryfikacja tożsamości następowałaby przy wykorzystaniu kodów SMS przesyłanych na Wasze telefony. Jak twierdzi rzecznik MC, opisu projektu nie uzupełniono o system mobile connect, którego znaczenie i działanie wyjaśniałem w tym tekście.

Manys dodaje, że system ruszy z SMS-ami, ale jeśli mobile connect zostanie przez operatorów komórkowych wdrożony, będzie mógł zastąpić wiadomości tekstowe. Rzecznik MC uważa także, że opóźnienie w zatwierdzeniu projektu nie wpłynie na uruchomienie pilotażu i spodziewa się, że nastąpi to w II kwartale 2017 r.

Przeczytajcie także: Ministrowie na razie nie poznają mDokumentów

Moim zdaniem tego terminu trudno będzie dotrzymać, biorąc pod uwagę choćby to, że mDokumenty wymagają osobnej ustawy, która musi pokonać całą drogę legislacyjną. Obym był złym prorokiem. Natomiast w styczniu zatwierdzono jeszcze jeden projekt związany pośrednio z mDokumentami. Chodzi o tak zwany węzeł krajowy. To rodzaj centrali, która będzie łączyć wszystkie instytucje uwierzytelniające obywateli, a więc np. banki czy telekomy, z jednostkami administracji publicznej oferującymi e-usługi.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies