Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
W maju mobilny pay by link ruszy w Aliorze, BNP i TMUB

Po mBanku i Pekao nowe rozwiązanie udostępnią trzy kolejne banki

Jako pierwszy nową generację pay by linka dostosowanego do wykonywania na smartfonach pod nazwą mobilny mTransfer uruchomił w ubiegłym tygodniu mBank. Za kilka dni znajdzie się on również w ofercie Pekao.

Natomiast później udostępnią go banki, które współpracują już z PayU przy innych projektach, czyli Alior Bank, BNP Paribas oraz T-Mobile Usługi Bankowe. Prace nad wdrożeniem już się zaczęły, a zakończyć się powinny w maju, choć przedstawiciele PayU unikają podawania konkretnych terminów.

Przeczytaj także: Oto kilka sposobów na bezpieczne płatności w internecie

Mobilny pay by link to instrument płatniczy, dzięki któremu płatności za zakupy internetowe dokonywane na ekranie smartfona, można inicjować i finalizować za pomocą pojedynczego kliku. Weryfikacja klienta odbywa się bowiem przez sklep internetowy, do którego podczas zakupów musi się on zalogować. Płatność nie wymaga innej autoryzacji, chyba że opiewa na kwotę wyższą niż 200 zł. Wówczas musi zostać potwierdzona PIN-em w aplikacji mobilnej banku.

Tymczasem tradycyjny pay by link to obecnie najpopularniejszy sposób płatności wybierany przez naszych internautów. Rozwiązanie funkcjonuje od połowy ubiegłej dekady praktycznie tylko w Polsce. Wybierając tę metodę płatności klient jest przekierowywany do swojego banku, gdzie formatka przelewu jest już wypełniona, a jego rolą jest jedynie potwierdzenie płatności hasłem jednorazowym.

Ale to niewygodne na smartfonach. Stąd pomysł na mobilnego pay by linka. Czy powtórzy sukces starszego brata? Zdaniem specjalistów kluczowe dla odpowiedzi na to pytanie może być to, czy, a jeżeli tak to jak szybko, uda się rozszerzyć zasięg nowej usługi. Stąd udostępnianie jej w kolejnych bankach to dobry ruch PayU.

Przeczytaj także: Getin uruchamia płatności zbliżeniowe w chmurze

Jednocześnie jednak eksperci podkreślają, że dziś pozycja kart na rynku jest o wiele silniejsza a polski rynek dla organizacji płatniczych takich jak MasterCard i Visa – o wiele ważniejszy, niż kilka lat temu, gdy startował tradycyjny pay by link. Instytucje te więc tak łatwo nie oddadzą pola w środowisku mobile. Zwłaszcza, że obie mają już swoje rozwiązania w tym zakresie, czyli cyfrowe portfele.

Mobilnemu pay by linkowi wkrótce przybędzie jeszcze konkurencji bo nad swoim rozwiązaniem pracuje Blik, czyli nowy system płatniczy. Więcej na ten temat piszę w dzisiejszym Dzienniku Gazecie Prawnej. Zapraszam. Natomiast mobilnym pay by linkiem można na razie płacić jedynie w aplikacji mobilnej Allegro. PayU deklaruje, że nowe rozwiązanie zostanie wkrótce zaoferowane innym, dużym akceptantom obecnym w internecie.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies