Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Informacja o kontach uśpionych to za mało. Jest projekt ustawy o Centralnej Bazie Rachunków

Trafią tam informacje o posiadaczach rachunków w bankach, domach maklerskich, TFI czy ubezpieczalniach. Dostęp do nich dostaną m.in. komornicy i organy ścigania

Projekt ustawy o Centralnej Bazie Rachunków, przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju i Finansów, przed chwilą pojawił się na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji. Z uzasadnienia do niego wynika, że w CBR gromadzone będą informacje o właścicielach rachunków prowadzonych m.in. przez banki, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, biura i domy maklerskie, towarzystwa ubezpieczeniowe, towarzystwa funduszy inwestycyjnych czy krajowe instytucje płatnicze. Co ciekawe, mają tam również trafić informacje o kontach służących przechowywaniu cyfrowych walut. Jak sądzę, obowiązek przekazywania danych do CBR będzie więc dotyczył także giełd kryptowalut.

Przeczytajcie także: Express Elixir przyspiesza

Jak piszą twórcy projektu ustawy, instytucje zobowiązane do przesyłania danych do CBR będą podawać imiona i nazwiska posiadaczy, ale nie dane o transakcjach dokonywanych na rachunkach ani informować o wartości środków na nich zgromadzonych. Będą za to musiały przekazywać numery telefonów oraz adresy e-mail właścicieli rachunków. Dane te mają pozwolić na, jak to określono, typowanie rachunków wykorzystywanych do przestępstw.

Jak pewnie pamiętacie, od lipca bieżącego roku działa już tzw. Centralna informacja o rachunkach uśpionych, prowadzona przez KIR. Zdaniem autorów projektu ustawy o CBR nie spełnia ona jednak wymagań organów państwowych. Świadczyć może o tym nikłe zainteresowanie korzystaniem z Centralnej informacji przez instytucje publiczne. W okresie od 1 lipca do 31 sierpnia wystosowały one do KIR jedynie 8 zapytań o posiadaczy rachunków.

Przeczytajcie także: Bank da Wam rachunek podstawowy

Poza tym, zdaniem resortu rozwoju i finansów, Centralna informacja gromadzi jedynie dane na temat rachunków prowadzonych przez banki i SKOK-i. CBR będzie więc bazą o wiele większym zasięgu. Do tego ma gwarantować pełną poufność, co oznacza, że prywatny podmiot, taki jak np. KIR, nie będzie miał dostępu do informacji o nazwiskach osób, którymi interesuje się np. policja czy Centralne Biuro Śledcze. Ustawa o CBR ma wchodzić w życie etapami przez 38 miesięcy od jej ogłoszenia.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies