Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Bank da Wam za darmo rachunek podstawowy. Prezydent podpisał nową ustawę o usługach płatniczych

Z nowego prawa cieszą się również instytucje płatnicze, bo dzięki niemu za rok spadną im koszty opłat na rzecz KNF

Nowelizacja ustawy o usługach płatniczych dość długo wykuwana była w sejmowych salach. Ostatecznie w ubiegłym miesiącu została przegłosowana, a przez głowę państwa została podpisana w miniony piątek. Wprowadza kilka przepisów, które mogą być szczególnie ważne dla osób nieposiadających dotąd konta osobistego ze względu na obawy o koszty usług bankowych. Ustawa zawiera też prezent dla tzw. krajowych instytucji płatniczych, czyli np. operatorów płatności zdalnych. Ale po kolei.

Zgodnie z ustawą osoby, które nie posiadają konta w żadnym banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, będą mogły założyć tzw. podstawowy rachunek płatniczy. Pozwoli im to bezpłatnie wyjmować gotówkę z bankomatów, dokonywać wpłat oraz wykonywać przelewy, i to zarówno w internetowym serwisie transakcyjnym jak i podczas osobistej wizyty w oddziale banku. Z rachunkiem podstawowym nie będzie jednak mógł być powiązany żaden produkt kredytowy. Posiadacz takiego rachunku nie będzie mógł zatem korzystać z debetu czy karty kredytowej.

Przeczytajcie także: Klienci Śląskiego już zakładają Profil Zaufany przez internet

Nowa ustawa ustala również warunki, na jakich prowadzone mają być porównywarki rachunków osobistych. Porównywarki te będą miały za zadanie ułatwiać konsumentom wybór konta spośród ofert różnych dostawców. W tej części nowelizacja implementuje do polskiego prawodawstwa unijną dyrektywę PAD. Ale stanowi ona również próbę dostosowania naszych przepisów do rozporządzenia MIF Reg, które ustala zasady pobierania prowizji interchange od transakcji kartami.

W tej części wprowadza więc zmiany do obowiązującej obecnie zasady, iż interchange wynosi maksymalnie 0,2-0,3 proc., w zależności od tego czy płatność dokonywana jest kartą debetową czy kredytową. Dotychczasowe polskie przepisy nie rozróżniały tego, czy transakcja wykonywana jest kartą wydaną klientowi indywidualnemu czy firmie. MIF Reg stanowi zaś, że ograniczeniu wysokości interchange podlegają wyłącznie karty klientów indywidualnych. Zatem po wejściu w życie nowelizacji ustawy banki i organizacje płatnicze będą mogły pobierać wyższą prowizją od płatności realizowanych kartami biznesowymi.

Przeczytajcie także: Macie rekordowo dużo rachunków osobistych

Nowa ustawa o usługach płatniczych zawiera również prezent dla tzw. krajowych instytucji płatniczych. Starały się one o zmianę zasad wnoszenia opłat na rzecz nadzorcy, czyli Komisji Nadzoru Finansowego. Dotąd musiały płacić składkę w zależności od realizowanego obrotu. W nowej ustawie zapisano, iż opłata za nadzór wynosić będzie 1 proc. od minimalnych funduszy własnych, wymaganych przez ustawę. To znaczna ulga dla firm i wielki sukces Polskiej Organizacji Niebankowych Instytucji Płatności, która o taką zmianę usilnie zabiegała od dłuższego czasu.

Większość przepisów nowelizacji wchodzi w życie za dwa miesiące, czyli w lutym przyszłego roku. Część została jednak odroczona. Dotyczy to na przykład opisanej tu zmiany sposobu wnoszenia opłat za nadzór przez KIP-y – wejdzie w życie 1 stycznia 2018 roku.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies