Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Jak zmieni się pozabankowy rynek pożyczek?

Ogłoszony kilka dni temu projekt nowelizacji przepisów wzbudza spore kontrowersje - nie brakuje głosów z branży mówiących nawet o likwidacji tego sektora. Czy rzeczywiście?

Artykuł zewnętrzny

Pożyczkowe zmiany

Warto zapytać zatem, co znajduje się w proponowanych modyfikacjach prawnych. Dokument został opublikowany na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości - ma to jednak uzasadnienie w tym, iż większość zmian dotyczy aspektów karnych za lichwę i inne nieuczciwe praktyki. Są to generalnie dobre i potrzebne zmiany (np. zmiana definicji samej lichwy ułatwiająca jej udowodnienie).

Na tym jednak nie koniec - modyfikacji uległy niektóre zapisy ustawy o kredycie konsumenckim, w tym te dotyczące pozaodsetkowych limitów kosztów. Nowe limity zostały obniżone z 25 proc. (oraz dodatkowo 30 proc. w ujęciu rocznym) do 10 proc. (plus 10 proc. w ujęciu rocznym). To spowoduje niemal 60 proc. obniżkę kosztów popularnych pozabankowych pożyczek online (zmian w swoich ofertach będą musiały dokonać również niektóre banki).

Obok chwilówek bardzo popularne są również długoterminowe pożyczki ratalne. O ile w przypadku chwilówek koszty są aktualnie bardzo zróżnicowane w zależności od firmy, o tyle w przypadku pożyczek długoterminowych różnice są niewielkie (zatarły się nieco po 11 marca bieżącego roku, kiedy weszły w życie obecnie obowiązujące limity kosztów).

Po zmianach, przykładowo rata rocznej pożyczki w wysokości 2000 złotych wynosząca obecnie 250-275 złotych1, nie będzie mogła być wyższa niż 216,67 złotych2. Pytanie, jak wówczas będzie wyglądała przyznawalność, która jest obecnie na poziomie 30 proc. - można podejrzewać dalszy spadek będący efektem minimalizacji ryzyka przez pożyczkodawców.

Czy rzeczywiście oznacza to koniec internetowych pożyczek?

Zmiany paradoksalnie nie muszą oznaczać dobrej wiadomości dla klienta - pozabankowe pożyczki mogą po prostu zniknąć z rynku, z racji iż ich udzielanie zwyczajnie przestanie się opłacać. Takie zdanie wyraził między innymi Jarosław Ryba, prezes Związku Firm Pożyczkowych, wskazując na koszty ponoszone przez firmy (koszt pozyskania klienta, pozyskania kapitału, strat w wyniku niespłaconych zobowiązań, obsługi klienta).

Gdyby jednak znaleziono kompromis, każda strona mogłaby być umiarkowanie zadowolona. Na razie efekty proponowanych zmian pozostają niewiadomą - tak samo jak ostateczny kształt przepisów, które będą procedowane w dalszym procesie legislacyjnym.

1 http://chwilowki-online.org/chwilowki-dlugoterminowe

2 wartość zaokrąglona

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: CHWILÓWKI

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies