Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
W Zabrzu bankomat nie wydawał pieniędzy. Kolejny przypadek cash trappingu?

Kamery zarejestrowały kobietę i mężczyznę, którzy przechwytywali gotówkę zablokowaną w podajniku maszyny

Do kradzieży doszło 12 i 21 października 2016 r. O sprawie poinformowała TVN24. Dziennikarze donoszą, że para, która przechwytywała pieniądze, "miała szczęście" lub wiedziała, że bankomat jest uszkodzony i nie wydaje od razu wypłacanych pieniędzy.

Przeczytajcie także: Spada liczba ataków na bankomaty w Polsce

Gdy osoba próbująca wypłacić gotówkę odchodziła od maszyny, para wkraczała i przechwytywała banknoty. Całe zajście nagrały kamery, a policja postawiła złodziejom ultimatum – albo sami się zgłoszą i zwrócą pieniądze, albo służby opublikują nagranie z monitoringu, na którym widać twarze sprawców.

Dla mnie ciekawe w tej sprawie jest to, dlaczego policja nie wspomina o możliwości celowego uszkodzenia bankomatu. Na początku października w tym tekście opisałem coraz częściej stosowaną metodę przechwytywania gotówki określaną jako cash trapping.

Przeczytajcie także: Bankomaty wybuchają w Europie

Polega ona na tym, że przestępca we wnętrzu bankomatu instaluje mechanizm, który podczas prawidłowo przeprowadzonej transakcji uniemożliwia wydostanie się banknotów na zewnątrz maszyny. W takim przypadku osoba dokonująca wypłaty odchodzi od bankomatu z przekonaniem, że ten jest zepsuty, jednak bank obciąża jej rachunek kwotą wypłaty. Chwilę później złodziej przejmuje gotówkę, która ugrzęzła w drodze do odpowiedniego podajnika. Nie wiem, czy policja z Zabrza odrzuciła tę wersję zdarzenia, czy celowo o niej nie informuje, ale opisywana przez telewizję sytuacja to wypisz, wymaluj cash trapping.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies