Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Ministerstwo Finansów nie chce dać pieniędzy na mDokumenty

Po MSWiA to już drugi kluczowy resort, który staje na drodze do realizacji projektu elektronicznej identyfikacji obywateli z wykorzystaniem SMS-ów

Przed autorami programu mDokumenty piętrzą się kolejne trudności. Ministerstwo Finansów właśnie dosłało swoje uwagi do dokumentacji projektowej. Nie są one tak krytyczne, jak opublikowana dzień wcześniej opinia ministra spraw wewnętrznych i administracji, ale na pewno nie ułatwią realizacji projektu.

Przeczytajcie także: MSWiA: na tym etapie mDokumenty są nie do zaakceptowania

Resort finansów zwraca przede wszystkim uwagę na niespójne informacje dotyczące kosztów realizacji projektu mDokumenty.

- Zwraca się uwagę, że w sposób niejednolity zostały określone przewidywane całkowite koszty utrzymania trwałości projektu - pisze w swojej opinii MF. Rzeczywiście w jednym miejscu dokumentacji wymieniona jest kwota ponad 889 tys. zł jako roczne koszt utrzymania systemu, natomiast w innym jako koszt na okres 5 lat. - Ponadto, nie jest jasne czy koszty utrzymania będą ponoszone tylko przez okres 5 lat, czy również w kolejnych latach - dodaje resort.

Ministerstwo Finansów niedwuznacznie daje też to zrozumienia, że minister cyfryzacji dodatkowych pieniędzy na projekt raczej nie dostanie.

Przeczytajcie także: mDokumenty nie zastąpią tradycyjnych dowodów

- Wskazane koszty całkowite potrzebne do realizacji zadań związanych z wprowadzeniem nowych rozwiązań w ramach projektu mDokumenty w administracji publicznej w Polsce powinny zostać sfinansowane ze środków budżetu państwa będących w dyspozycji ministra cyfryzacji, w ramach limitu wydatków ustalanego corocznie, bez konieczności jego dodatkowego zwiększania. […]

Także środki przeznaczone na utrzymanie rezultatów projektu oraz dostosowanie systemów informatycznych do zmian prawnych, technologicznych i organizacyjnych zachodzących w otoczeniu, powinny pochodzić z bieżących wydatków ministra cyfryzacji w ramach corocznego budżetu i nie będą stanowiły podstawy do ubiegania się o dodatkowe środki z budżetu państwa na ten cel w roku bieżącym, jak i w kolejnych latach budżetowych - zastrzega MF.

Przeczytajcie także: Dowody może i będą na komórkach, ale nie na Waszych

W tym tekście podnosiłem problem finansowania zakupu tabletów lub smartfonów potrzebnych policji do tego, by system działał. Z opisu w dokumentacji wynika, że jakąś część urządzeń trzeba będzie zakupić. Przedstawiciel MC na wczorajszej konferencji prasowej twierdził, że nie, bo policjanci takie urządzenia już mają.

Resort finansów też ma w tej kwestii wątpliwości. - Z informacji podanych na stronie 40 opisu założeń projektu wynika, że służby mundurowe będą wykorzystywać usługę do weryfikacji tożsamości obywatela. W przypadku braku urządzeń do weryfikacji, konieczne będzie ich zakupienie (tablet, smartfon, inne urządzenie). Podana informacja wymaga doprecyzowania czy konieczny jest zakup tych urządzeń czy nie - można przeczytać w uwagach MF zgłoszonych do projektu.

Szefowa resortu cyfryzacji, Anna Streżyńska będzie przekonywać do swojego programu innych kolegów z rządu 24 listopada, podczas obrad Komitetu Rady Ministrów ds. Cyfryzacji. Wygląda na to, że sojuszników nie może szukać nawet w resorcie finansów, którym kieruje przecież Mateusz Morawiecki, minister rozwoju odpowiedzialny za program paperless/cashless. Ponoć wśród ministrów trwa rywalizacja, kto w najbliższym czasie będzie twarzą cyfrowej Polski.

KATEGORIA
TEMAT DNIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies