Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
250 tys. klientów na drugie urodziny Orange Finanse. Mam wątpliwości, czy już można mówić o sukcesie tego projektu

Zdaniem prezesa mBanku Orange ma wysoką zdolność pozyskiwania klientów. Gorzej radzi sobie z ich selekcją

Z zaprezentowanych dziś przez mBank danych wynika, że Orange Finanse, czyli jego przedsięwzięcie prowadzone wspólnie z Orange Polska, na koniec września miało 250 tys. klientów. Oznacza to, że w ciągu minionych 12 miesięcy pozyskało ok. 90 tys. klientów. Zdobywanie nowych użytkowników rachunków osobistych zaczyna więc spowalniać. W ciągu pierwszego roku od startu Orange Finanse udało się bowiem nakłonić do założenia konta bankowego 159 tys. osób.

O ocenę projektu w drugie jego urodziny poprosiłem prezesa mBanku, Cezarego Stypułkowskiego. Choć powiedział, że projekt generalnie spełnia jego oczekiwania, dało się wyczuć, że jednak spodziewał się po nim nieco więcej. – Zakładaliśmy, że w perspektywie pięciu lat Orange Finanse może mieć nawet milion klientów. Widać więc, że realizowana w początkowej fazie akwizycja szła zgodnie z założeniami. To oznacza, że siły sprzedażowe Orange mają wysoką zdolność pozyskiwania klientów – stwierdził Cezary Stypułkowski.

Przeczytajcie także: Dostaniecie rachunek podstawowy

Nie da się jednak nie zauważyć, że aby za trzy lata dobić do wspomnianego miliona klientów, sprzedawcy Orange Finanse muszą zakasać rękawy i wziąć się do roboty. W ciągu trzech najbliższych lat powinni otwierać po 250 tys. nowych rachunków rocznie. I to przy założeniu, że nikt z dotychczasowych klientów ich nie zamknie. Bez dodatkowych działań promocyjnych czy ogólnie marketingowych raczej będzie to trudne. Nie to jest jednak najważniejsze.

Jak powiedział prezes mBanku, o ile struktury sprzedażowe Orange dobrze radzą sobie z pozyskiwaniem nowych klientów, to mają problemy z odpowiednią ich selekcją. Nie wyjaśnił, co ma konkretnie na myśli, ale łatwo się domyślić, że chodzi o otwieranie rachunków klientom, którzy będą aktywnie korzystać z usług bankowych a nie wszystkim jak leci. Niestety ani mBank ani Orange nie podają, ilu posiadaczy rachunków w Orange Finanse korzysta z nich aktywnie i dla ilu są one rachunkiem głównym.

Przeczytajcie także: Już aktywujecie Profil Zaufany przez bank

Tymczasem tajemnicą poliszynela jest, że w całym sektorze bankowym w Polsce udział rachunków nieaktywnych sięgać może nawet 30-40 proc. Jeżeli prawidłowo interpretuję słowa Cezarego Stypułkowskiego, w Orange Finanse musi więc być z tym jeszcze gorzej. W takim układzie te 250 tys. klientów, jakie projekt do tej pory zdobył, wygląda skromnie.

Natomiast zdaniem prezesa mBanku realizacja projektu Orange Finanse dała jeszcze jedną wartość. – Pokazaliśmy, że w ciągu pół roku jesteśmy w stanie przygotować nową i kompletną platformę bankową. Jak chwalę się tym za granicą, do dziś nie chcą mi wierzyć – stwierdził Cezary Stypułkowski.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies