Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Blik postawił kolejny krok w pilotażu międzynarodowych przelewów P2P. Na konto w PKO trafiły środki z systemu Bizum

Wcześniej udało się już zrealizować przelewy inicjowane w portugalskim systemie MB Way do klientów Santandera i PKO BP

Przelew w euro zainicjowany w hiszpańskim systemie Bizum dotarł do klienta PKO BP. To kolejny etap prowadzonych przez Blika testów międzynarodowych przelewów między użytkownikami różnych systemów płatności. Po zrealizowaniu pierwszego takiego transferu w listopadzie 2025 r. między użytkownikiem portugalskiego systemu MB Way (SIBS) i klientem polskiego Santandera, którego numer jest zarejestrowany w usłudze Blik, teraz udało się zrobić kolejny krok i zrealizować pilotażową transakcję z kolejnym, tym razem hiszpańskim, partnerem. Wcześniej zaś testy prowadzone między Santanderem a MB Way rozszerzono także na klientów PKO BP.

Przeczytajcie takze: Santander wyda w tym roku 250 mln zł na rebranding

– Pierwszy przelew na telefon z Hiszpanii do Polski to milowy krok w kierunku sprowadzenia interoperacyjności europejskich systemów do kategorii standardu. Kolejne testy i rozszerzanie współpracy z partnerami mają przybliżyć moment, w którym przelew na numer telefonu pomiędzy krajami będzie równie prosty jak lokalna transakcja P2P, a właśnie na to czeka niemal 450 milionów Europejczyków – komentuje Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności, operatora systemu Blik.

Blik w 2025 r. dołączył do stowarzyszenia EuroPA i od tego czasu wspólnie z partnerami z Hiszpanii (Bizum), Portugalii (SIBS), Włoch (Bancomat) oraz krajów nordyckich (Vipps) pracuje nad interoperacyjnością w zakresie błyskawicznych przelewów P2P na numer telefonu. Jak podkreślono w komunikacie, dotychczasowe wdrożenia pilotażowe potwierdzają techniczną gotowość systemów do realizacji takich transakcji w środowisku produkcyjnym.

Przeczytajcie także: Moneyback na amazon.pl dla klientów Zen.com

Przelewy na numer telefonu nie są jedyną usługą Blika, która staje się coraz bardziej międzynarodowa. Warto wspomnieć, że użytkownicy tego systemu mogą już teraz płacić zbliżeniowo w terminalach (obecnie dotyczy do posiadaczy urządzeń z systemem Android, ale wkrótce rozwiązanie ma być dostępne także dla posiadaczy iPhone’ów). Z kolei zagraniczne sklepy internetowe obsługujące klientów z Polski mogą udostępniać płatności Blikiem dzięki współpracy z globalnymi dostawcami usług płatniczych, takimi jak Adyen, Boku, Nikulipe, Nuvei, PayPro, PayU, PPRO, Stripe, Viva Wallet czy Worldline.

Warto przypomnieć, że europejska branża płatnicza jest silnie zmotywowana do tego, aby wypracować własne narzędzia umożliwiające łatwe i wygodne płatności międzynarodowe. W tym tygodniu mogliście w serwisie cashless.pl przeczytać o tym, że Europejska Inicjatywa Płatnicza (EPI) oraz Bancomat, Bizum, SIBS i Vipps MobilePay (zrzeszone w sojuszu EuroPA) podpisały dokument określający ramy dalszej współpracy. Jeszcze w tym półroczu powstać ma centrum interoperacyjności, które będzie pełnić funkcję centralnego węzła umożliwiającego płynny przepływ transakcji między istniejącymi rozwiązaniami paneuropejskimi (jak Wero) i krajowymi. Tak, aby do końca roku stopniowo mogły być uruchamiane przelewy peer-to-peer między użytkownikami poszczególnych systemów. W kolejnym etapie wdrożone mają zostać płatności w e-commerce i w punktach sprzedaży.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies