Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Na pracownika banku. Tej metody kradzieży pieniędzy z kont jeszcze nie znałem

Wpadł oszust, który wyłudzał dane autoryzacyjne do przelewów podając się za pracownika banku

Policjanci z Lublina i Świdnika złapali oszusta internetowego, którego ofiarą padło co najmniej kilkunastu klientów banków. 29-latek wpadł w ręce policji w pobliżu jednego z bankomatów, z którego wypłacał skradzione wcześniej pieniądze. Metoda jego działania była wręcz zuchwała.

Przeczytajcie także: Bankom ufacie bardziej niż instytucjom państwowym

Okazuje się, że najpierw wyłudzał dane personalne przypadkowych osób, które odpowiadały na zamieszczane przez niego w internecie ogłoszenia o pracę. W ten sposób poznawał m.in. numery ich telefonów czy rachunków bankowych. Następnie dzwonił to tych osób podając się za pracownika banku i pod pozorem konieczności weryfikacji danych poznawał kolejne informacje pozwalające mu zalogować się na rachunki. Wreszcie wykonywał przelewy i, jakoby w celu zakończenia wyimaginowanego procesu reklamacji, prosił swoje ofiary o podanie kodów jednorazowych do autoryzacji transakcji.

Przeczytajcie także: Uważajcie na e-maile od komornika

Jak wiecie, banki i państwowe instytucje robią ostatnio wiele, by zwiększyć bezpieczeństwo korzystania ze zdalnych kanałów dostępu do rachunków. Stąd liczne kampanie edukujące jak prawidłowo logować się na konto, czy rekomendacje nadzoru dla banków w jaki sposób powinny zabezpieczać transakcje finansowe. To wszystko na nic się zda, jeżeli klienci będą nabierać się na takie proste chwyty, jak ten zastosowany przez 29-latka z Lubelszczyzny.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies