
Z badania przeprowadzonego na zlecenie fundacji wynika, że płatności bezgotówkowe zyskują na znaczeniu m.in. dzięki coraz lepszej edukacji
W 2024 roku 69 proc. wszystkich płatności zrealizowano bezgotówkowo – wynika z badania Polasik Research dla Fundacji Polska Bezgotówkowa. Z tego kartami płatniczymi klienci wykonali 41 proc. płatności, a przy pomocy zbliżeniowych płatności mobilnych NFC – 18 proc. 10 proc. to inne bezgotówkowe narzędzia płatnicze. Jednocześnie liczba transakcji gotówką spadła o 4 pkt proc. do 31 proc.
Warto dodać, że rośnie też liczba osób uważających się za całkowicie lub częściowo bezgotówkowe. W poprzednim roku odsetek tego typu użytkowników wyniósł odpowiednio 20 proc. i 48 proc. Tymczasem w 2018 r. mianem osoby całkowicie bezgotówkowej określiło się jedynie 5 proc. badanych. Zdaniem prezeski Fundacji Polska Bezgotówkowa Joanny Erdman, rosnący udział płatności bezgotówkowych wynika przede wszystkim z powszechnej edukacji na ten temat.
Wydaje się, że w najbliższych latach trend rosnącej popularności płatności bezgotówkowych będzie podtrzymany. W ubiegłym roku 64 proc. ankietowanych korzystało z bankowości mobilnej. Zwraca uwagę fakt, że w grupie wiekowej 18-24 lat aż 45 proc. transakcji POS zrealizowano za pomocą smartfona.
Mimo pogłębiającej się dominacji płatności bezgotówkowych nad tymi tradycyjnymi, nadal są sektory, w których często płaci się banknotami i monetami. Gotówką realizowanych jest ponad połowa transakcji za usługi realizowane w domu czy w warsztatach samochodowych. Dużą popularnością gotówka cieszy się również w małych sklepach spożywczych (44 proc. transakcji).