Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Lenovo, PayPal i Intel chcą, by czytniki linii papilarnych wróciły do laptopów

Firmy wspólnie opracują nową metodę weryfikacji tożsamości przy wykorzystaniu odcisku palca

Czy czytniki linii papilarnych instalowane w notebookach i laptopach sprawią, że wkrótce zniknie problem zapamiętywania haseł koniecznych do potwierdzania transakcji online? Magazyn Fortune donosi, że tak uważają Lenovo, PayPal i Intel, które w tym tygodniu ogłosiły rozpoczęcie prac nad technologią umożliwiającą zastąpienie dotychczas stosowanych zabezpieczeń wygodniejszymi rozwiązaniami, takimi jak autoryzacja płatności odciskiem palca.

Autoryzacja biometryczna w urządzeniach mobilnych nie jest niczym nowym. Już teraz, gdy płacicie za pomocą PayPala i posiadacie jeden z nowszych modeli Samsunga z wbudowanym czytnikiem linii papilarnych (np. S6 Edge+), w aplikacji potwierdzicie transakcje przykładając palec do skanera w smartfonie.

Przeczytajcie także: Po wycieku danych tysiące ludzi chcą mieć alerty BIK

Korporacje uznały, że pora przekonać do tego rozwiązania użytkowników komputerów osobistych. Poinformowały, że nowy system biometryczny spełni wymogi bezpieczeństwa Fido Alliance i będzie kompatybilny ze skanerami linii papilarnych oraz tęczówki w różnych urządzeniach.

Jeśli dobrze pamiętam, w 2009 r. po raz pierwszy zacząłem używać laptopa z wbudowanym skanerem linii papilarnych. Był wówczas kompletnie dla mnie nieprzydatny, bo służył jedynie do odblokowania Windowsa. Nie wiem, czy montowanie takich czytników w komputerach, to była chwilowa moda, ale moim zdaniem, z czasem tak wyposażonych laptopów zaczęło ubywać.

Natomiast teraz, gdy skanery linii papilarnych mogą rzeczywiście się do czegoś przydać, na ich wprowadzenie jest już chyba za późno. Pojawiły się bowiem inne, bezpieczniejsze metody biometrycznej weryfikacji, które trudniej oszukać.

Przeczytajcie także: Czy to będzie Finger Vein reaktywacja?

Co więcej zawędrowały już one także do laptopów. W 2013 r. na rynku pojawił się na przykład model Fujitsu Celsius H730, który wyposażono w technologię PalmSecure i skaner naczyń krwionośnych. Z kolei na tegorocznych targach elektroniki CES, Qualcomm przedstawił rozwiązanie Sense ID, gdzie skanowanie linii papilarnych odbywa się po przyłożeniu palca do ekranu smartfona. Technologia jest uznawana za bezpieczniejszą, bo obraz skóry jest uzyskiwany przez fale ultradźwiękowe emitowane z głębi urządzenia, co daje dokładniejsze odczyty.

Wygląda więc na to, że w laptopach nie potrzeba takich skanerów, jakie znamy dzisiaj. Wkrótce mogą one zniknąć także ze smartfonów. W tym sensie, że w telefonach nie będzie specjalnego przycisku, który trzeba będzie dotknąć, by autoryzować transakcję.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies