Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Ponad 75 mln transakcji zbliżeniowym Blikiem w IV kw. 2024 r. Najwięcej zrealizowali klienci PKO i Millennium

Wszystkie banki oferujące zbliżeniowego Blika odnotowały prawdopodobnie sezonowy spadek liczby transakcji w porównaniu z poprzednim kwartałem

Z danych zebranych przez serwis cashless.pl wynika, że w IV kw. 2024 r. klienci sześciu banków przeprowadzili blisko 75,5 mln transakcji Blikiem zbliżeniowym (Blik C). To o prawie 3,9 mln płatności mniej niż w III kw. ub.r. (-4,9 proc.). W porównaniu z IV kw. 2023 r. liczba operacji Blikiem C była wyższa o 42,1 mln (+126,3 proc.). Usługę oferują obecnie banki: PKO BP, Millennium, mBank, Santander, ING i Alior.

Przeczytajcie także: SKOK-i zamykają oddziały szybciej niż banki. Najnowsze dane KNF

W ostatnim kwartale ub.r. najwięcej transakcji zbliżeniowym Blikiem – blisko 43,3 mln – zrealizowali klienci PKO BP. To o prawie 1,5 mln mniej niż w poprzednim kwartale (-3,3 proc.), ale o 30,6 mln więcej niż w analogicznym kwartale 2023 r. (+241 proc.). W omawianym okresie klienci Millennium zapłacili zbliżeniowo Blikiem prawie 14,2 mln razy – o 1,2 mln razy mniej niż w poprzednim kwartale (-8 proc.) i o 5,3 mln więcej niż w IV kw. 2023 r. (+60,3 proc.). Podium zamyka mBank z liczbą 10,4 mln transakcji zbliżeniowym Blikiem. To wynik słabszy o ponad 689 tys. w porównaniu z III kw. ub.r. (-6,2 proc.), ale lepszy o prawie 1,4 mln transakcji w porównaniu z IV kw. 2023 r. (+15 proc.).

Przeczytajcie także: W ciągu roku o prawie 2,8 mln wzrosła liczba użytkowników bankowych aplikacji mobilnych

W IV kw. ub.r. wszystkie banki, które oferują zbliżeniowego Blika, odnotowały spadek liczby transakcji w porównaniu z poprzednim kwartałem. Największy zaliczyły ING (-13,2 proc.) i wspomniany już Bank Millennium (-8 proc.), najmniejszy zaś Santander (-1,1 proc.). Spadek ma prawdopodobnie charakter sezonowy.

Przypomnę, że płatności zbliżeniowe Blik dostępne są obecnie wyłącznie na urządzeniach z systemem Android, ale to ma się wkrótce zmienić. Polski Standard Płatności, operator Blika, potwierdził, że ta forma płatności trafi na urządzenia z systemem iOS w 2025 r. Więcej o tym przeczytacie tutaj.

Fot. Maciej Bednarek

KATEGORIA
ANALIZY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies