Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Potrafią przejąć kontrolę nad Waszym smartfonem za pomocą Twittera. I kradną pieniądze

Analitycy firmy ESET odkryli pierwszy taki botnet złożony z zawirusowanych urządzeń z Androidem

Eksperci firmy ESET wykryli złośliwe oprogramowanie sterowane za pomocą poleceń wysyłanych z Twittera i sprawujące kontrolę nad grupą smartfonów oraz tabletów z systemem operacyjnym Android. Program nosi wdzięczną nazwę Android/Twitoor.

Przeczytajcie także: Zobaczcie jak oszukano system Samsung Pay

Najpierw przestępcy wysyłają SMS z linkiem do strony, na której znajduje się program mający służyć do oglądania filmów pornograficznych lub wysyłania MMS-ów. W rzeczywistości po wejściu na nią na smartfonie instaluje się aplikacja, która łączy się z kontem na Twitterze, a następnie poprzez wysyłane z niego tweety, przejmuje kontrolę nad urządzeniem. W ten sposób instalowane są kolejne złośliwe aplikacje, które wykradają z telefonów loginy i hasła do bankowości mobilnej oraz numery kart płatniczych użytkownika.

Przeczytajcie także: mBank ostrzega! Kolejny atak na jego klientów

Dlaczego przestępcy wykorzystali do swojej działalności Twittera? - Komunikacja jest newralgicznym punktem każdego botnetu, ponieważ odcięcie serwera zarządzającego może spowodować dezaktywację całej zainfekowanej sieci urządzeń - mówi Kamil Sadkowski, analityk z firmy ESET. Przestępcy wykorzystują więc medium społecznościowe, bo nikt nie odłączy od internetu Twittera.

Twitter został już wykorzystany do kontrolowania botnetu w 2009 roku. Jednak wtedy była to sieć złożona z komputerów z systemem Windows. Botnety złożone z urządzeń z systemem Android także były już sterowane za pomocą niekonwencjonalnych środków, np. wiadomości w komunikatorze Google. Wykorzystanie jednak do tego celu Twittera to nowość.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies