Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Kontomierz pracuje nad legalizacją screen scrapingu

Nowe rozwiązanie ma ułatwiać składanie wniosków o kredyty online w bankach

Screen scraping to usługa, pozwalająca podmiotom trzecim na wgląd w historię rachunku bankowego osoby, która wyrazi na to zgodę. W tym celu musi ona podać swoje hasło do konta a narzędzie informatyczne ściąga historię transakcji z systemu bankowego.

Do niedawna z zalet screen scrapingu korzystały banki, które pozyskane dane o historii transakcji w innych instytucjach wykorzystywały do analizy zdolności kredytowej klientów.

Przeczytaj także: Plus ułatwia zastrzegania kart płatniczych

Usługa nie spodobała się jednak polskiemu nadzorowi. W ubiegłym roku Komisja Nadzoru Finansowego z powodu obaw o bezpieczeństwo pieniędzy zgromadzonych na rachunkach zabroniła bankom stosowania screen scrapingu pod jakąkolwiek postacią. Alior, Idea oraz mBank, do których zakaz został wystosowany, musiały więc wstrzymać sprzedaż produktów realizowaną w oparciu o ten proces.

Jednak wkrótce o screen scrapingu znów może być głośno a to za sprawą Kontomierza. To firma, która jako jedna z pierwszych w Polsce zaproponowała kilka lat temu usługi w oparciu o to rozwiązanie. Stworzyła narzędzie do zarządzania w jednym miejscu rachunkami prowadzonymi w wielu instytucjach. Teraz chce umożliwić bankom korzystanie z zalet screen scrapingu bez narażania ich na sankcje ze strony KNF.

Zgodnie z tą koncepcją Kontomierz, który nie podlega nadzorowi, będzie za zgodą klienta zaciągał dane o historii transakcji z jego rachunku w jednym banku i wysyłał do banku innego, w którym klient złoży wniosek o kredyt.

Przeczytaj także: Kart zbliżeniowych jest już ponad 25 mln sztuk

Obecnie toczą się prace nad tym, by cała operacja trwała krótko i nie była zbyt skomplikowana dla klientów. Nie wiadomo jednak kiedy się zakończą, bo Kontomierz niedawno zmienił właściciela – kupiła go niemiecka firma Kreditech. Znaczne siły polskiej spółki są więc wykorzystywane do rozwoju produktów nowego właściciela prowadzącego działalnośc operacyjną poza granicami naszego kraju.

Tymczasem podobny pomysł na wybrnięcie z zakazu screen scrapingu ma Idea Bank. Kilka dni temu pisałem o tym, że Idea zmodyfikowała proces składania wniosków o kredyt online. Wprowadzono możliwość samodzielnego generowania przez klientów plików PDF z historią transakcji w innej instytucji. Pliki takie są następnie załączane do wniosku, a system Idei analizuje zawarte w nich dane, tak jak jeszcze do niedawna analizował dane pozyskane dzięki usłudze screen scraping.

Przeczytaj także: 7 najciekawszych kart na polskim rynku

Problem w tym jednak, że nie wszyscy klienci umieją samodzielnie generować PDF-y. Poza tym istnieje ryzyko manipulacji polegające na tym, że klient wprowadzi do nich zmiany w celu poprawy swojej zdolności kredytowej. Rozwiązanie Kontomierza, o ile uda się je urzeczywistnić, tych wad ma nie mieć.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies