Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Autopay Adyen
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Czasem karta ze zmiennym kodem zabezpieczającym może nie zadziałać np. w wypożyczalni samochodów

Kartę z dynamicznym kodem CVC/CVV od kilku miesięcy oferuje na przykład bank PKO. To rozwiązanie zwiększające bezpieczeństwo korzystania z karty, ale może mieć też inne konsekwencje

Coraz więcej instytucji wydaje karty z dynamicznym kodem CVC/CVV, co zwiększa bezpieczeństwo pieniędzy. W marcu do tego grona dołączył PKO BP, wprowadzając do oferty cyfrową wersję karty kredytowej. Dzięki temu można z niej korzystać właściwie zaraz od jej wyrobienia i płacić w sklepach internetowych. A jeśli klient doda ją do portfeli Apple Pay czy Google Pay, może też płacić w sklepach stacjonarnych i wypłacać gotówkę z bankomatów wyposażonych w funkcję zbliżeniową.

Przeczytajcie także:  Jak ułatwić sobie płacenie domowych rachunków? Przegląd rozwiązań

A dlaczego zmienny kod zwiększa bezpieczeństwo? Obok nazwiska użytkownika, numeru karty i daty jej ważności kod jest przepustką do płatności w e-sklepach, choć trzeba pamiętać, że obecnie stosowane są dodatkowe zabezpieczenia, np. 3D Secure. Nawet jeśli taki zmienny kod CVC/CVV trafi w niepowołane ręce (wraz z innymi danymi karty), po pewnym czasie system wygeneruje nowy kod – transakcja z poprzednim po prostu nie zostanie zrealizowana. 

Ale jak donosi jeden z czytelników cashless.pl, w niektórych sytuacjach zmienny kod może utrudnić lub wręcz uniemożliwić płatność. Z taką sytuacją spotkał się w wypożyczalni samochodów. – Podczas rezerwacji auta podałem numer karty, aby dzień przed wynajmem pobrano kaucję. No i oczywiście to się nie udało. Kod CVV był już inny i wypożyczalnia nie mogła pobrać kaucji z podanej kilka dni wcześniej karty – pisze czytelnik.

Dodał jednak, że cyfrowa karta bez problemu działa przy opłacaniu różnego rodzaju subskrypcji – przy każdej kolejnej płatności nie jest bowiem wymagany nowy kod CVC/CVV.

Przeczytajcie także: Spada udział e-handlu w sprzedaży detalicznej

Biuro prasowe PKO BP potwierdza, że w podobnych sytuacjach jak ta opisana przez czytelnika, nowa karta faktycznie może nie zadziałać. Dodano jednak, że opisanej sytuacji błąd popełnił akceptant, czyli pracownik wypożyczalni samochodów, lub obsługujący płatność agent rozliczeniowy

– Weryfikacja numeru karty powinna nastąpić niezwłocznie po podaniu danych karty – w tym kodu CVC/CVV – przez klienta. Przy realizacji samej transakcji, np. za kilka dni czy za miesiąc – płatność za wypożyczony samochód czy miesięczną subskrypcją za usługę – kod CVC/CVV nie jest już powtórnie weryfikowany – informuje PKO BP.

Wprowadzając w marcu zmienny kod zabezpieczający na cyfrowych kartach kredytowych bank PKO zapowiedział, że pracuje nad wdrożeniem podobnego rozwiązania na kartach debetowych. Kiedy to nastąpi? – Intensywnie pracujemy nad tym wdrożeniem, tak żeby uruchomić to rozwiązanie w niedługim czasie – usłyszałem w biurze prasowym banku.

Fot. Maciej Bednarek

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies