Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Trwa konsolidacja rynku ubezpieczeniowego. Compensa i Wiener już po formalnej fuzji

Generali sfinalizowało już zakup 4LifeDirect, PIB zainwestowało w grupę Nord, a wefox zapowiedział sprzedaż polskiego portfela

Postępują procesy konsolidacyjne i zmiany właścicielskie na polskim rynku ubezpieczeń. Z początkiem miesiąca doszło do oficjalnej fuzji Compensy oraz Wienera – dwóch towarzystw ubezpieczeniowych z grupy VIG. Na ich czele stoi Anna Włodarczyk-Moczkowska, dotychczasowa prezeska Compensy, która wcześniej przez 10 lat szefowała Wienerowi.

Połączone firmy formalnie funkcjonują jako Compensa, a Wiener stał się marką handlową, której Compensa jest właścicielem. Produkty z dotychczasowej oferty obu spółek będą nadal dostępne. Przy czym dotychczasowe produkty korporacyjne Wienera dystrybuowane przez brokerów będą od teraz sprzedawane pod marką Compensa, natomiast ubezpieczenia dla małego i średniego biznesu w sieci agencyjnej, podobnie jak produkty detaliczne Wienera pozostaną pod turkusowo-pomarańczową marką.

Przeczytajcie także: 16 proc. wzrostu w bancassurance

Połączenie nie wpływa na warunki obecnie obowiązujących umów, nie będzie więc wymagało żadnych działań ze strony klientów. Compensa przejmuje natomiast wszystkie prawa i obowiązki Wienera, wynikające z umów, a także staje się administratorem danych osobowych jego klientów. Klienci Wienera mogą korzystać z tych samych metod kontaktu z ubezpieczycielem co dotychczas.

VIG zapowiedział konsolidację swoich spółek we wrześniu zeszłego roku. Obejmuje ona zarówno ogłoszoną właśnie fuzję spółek majątkowych, jak i połączenie trzech podmiotów specjalizujących się w ubezpieczeniach na życie – Compensy Życie, Aegonu oraz Vienny Life. Ta ostatnia użyczy połączonym towarzystwom życiowym nazwy, a zakończenia formalnej ich integracji należy się spodziewać w IV kwartale tego roku.

W ślad za informacją o fuzji zakładów majątkowych poinformowano też o zmianach w zarządach towarzystw. W spółce majątkowej pozostają Anna Włodarczyk-Moczkowska, Rafał Mosionek, Ireneusz Arczewski, Adam Dwulecki, Damian Andruszkiewicz oraz Marek Gołębiewski. Troje pierwszych dotychczas zasiadało także w zarządzie Compensy Życie, a Anna Włodarczyk-Moczkowska nawet dzierżyła w niej stery. Oddaje je jednak w ręce Tomasza Borowskiego, który jest kandydatem na prezesa połączonych spółek życiowych.

Przeczytajcie także: wefox opuści Polskę

W kontekście ostatnich zmian właścicielskich na rynku ubezpieczeniowym warto także odnotować, że również z początkiem lipca Generali sfinalizowało przejęcie 4LifeDirect. Europejskiej spółce matce polskiego Generali udało się uzyskać niezbędne zgody organów regulacyjnych oraz ochrony konkurencji i jest już właścicielem wspomnianego podmiotu. Umowę dotyczącą tej akwizycji ogłoszono w grudniu zeszłego roku. 4LifeDirect to firma dystrybucyjna specjalizująca się w sprzedaży przez telefon prostych ubezpieczeń na życie.

Na początku minionego tygodnia mogliście w serwisie cashless.pl przeczytać także, że Polskę zamierza opuścić wefox. Insurtech zdecydował się na duże zmiany organizacyjne, zakładające ograniczenie działalności w charakterze ubezpieczyciela, a taką właśnie działalność wefox prowadzi w Polsce. Podmiot zamierza sprzedać swój polski biznes. Rozmowy z nowym nabywcą podobno są już na zaawansowanym etapie, wkrótce zatem zapewne poznamy nowego gracza, który po przejęciu portfela wefoxa będzie chciał zawalczyć o polskich klientów.

Zmiany właścicielskie nie omijają także rynku brokerskiego. PIB Group podpisało umowę dotyczącą nabycia 100 proc. udziałów w spółkach grupy Nord. Jest to kolejna inwestycja PIB Group na polskim rynku pośrednictwa, wcześniej pod skrzydła grupy trafiły także spółki brokerskie WDB, Transbrokers.eu, Brokers Union, Grupę Exito, Equinum Broker, spółka reasekuracyjna ReSolutions i multiagencja ubezpieczeniową Asist.

KATEGORIA
UBEZPIECZENIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies